KADINLAR ŞİDDET GÖRÜYOR

DHA

Türkiye Soroptimist Klupleri Federasyonu düzenlediği panelde Ankaralı kadınların çoğunun şiddete maruz kaldığını açıkladı.

Türkiye Soroptimist Kulupleri Federasyonu, Çankaya Soroptimist Kulubü, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde (ÇSM) ‘İnsan Hakları Kadın ve Şiddet’ konulu panel düzenledi. Panelde kadınların yüzde 70'inin şiddete maruz kaldığı öne sürüldü.

ÇSM Konferans Salonu'nda Çankaya Soroptimist Kulubü tarafından düzenlenen paneli yaklaşık 300 kişi izledi. Panelde Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden Prof.Dr. Zehra Odyakmaz, 'Tarihimizde Türk Kadını', Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Doç.Dr. Öznur Özdoğan 'İslamda Şiddete Bakış', Çankaya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdür Yardımcısı Dr. Didem Gediz ‘Çankaya Belediyesi Sığınma Evi', Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Gülsün Büker de 'Kadının Statüsü 4 bin 320 Sayılı Yasanın Uygulanması' ile ilgili konuşmalar yapıp, katılımcıları bilgilendirdi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Çankaya Soroptimist Kulübü Başkanı Günay Arıtman, 35 yıldan bu yana Türkiye'de kadına, çocuk ve gençlere yönelik toplumsal projeler ürettiklerini ifade ederek, İnsan Hakları kapsamında kadına yönelik şiddetin halen devam ettiğini, insan hakları ihlali düşencesiyle İnsan Hakları Kadın ve Şiddet konulu panal düzenlediklerini beliterek, şöyle dedi:

"Şiddet ne şekilde olursa olsun suçtur, kader değildir. Günümüzde, ülkemizde ve dünyada şiddet olaylarının artarak yazılı ve görsel basında ilk sıralarında yer aldığını malesef içimiz sızlayarak izliyoruz. Kadınlarımızın yüzde 70'e yakını şiddetle maruz kalarak yaşam mücadelesi veriyor. Hatta televizyon dizilerinde şiddet içerikli konuların sık sık işlenerek sanki normal bir şeymiş gibi özendirir hale getirildi. İçeride dışarıda şiddete maruz kalan kadınlarımız bu benim kaderim diyerek ailesine ve yuvasına sadık kaldığını oysa şiddetin her türlüsü suçtur kader değildir."

EN ÇOK ŞİDDET ANKARA'DA YAŞANIYOR

Ülkemizde şiddet olaylarının başında Başkent Ankara'nın geldiğini ifade eden Günay Arıtman, şöyle dedi:

"Şiddet eyleminin malesef en çok yaşanan Türkiye Cumhuriye’nin Başkenti olduğunu istatiki bilgilerden anlıyoruz. Töre ayıbı ise doğu illerinde halen devam etmektedir" dedi. Kadın olarak, anne ve eş olarak bir kadın kuruluşunun üyesi olarak, daha da önemlisi kadın-erkek fark etmez, toplumsal duyarlılığı yüksek insan olarak şiddet olaylarına sessiz kalabilir miyiz?. 'Şiddet kadının kaderidir, değişmez' diyebilir miyiz?" diye konuştu. Kadının eşitliğinin, ailenin korunmasına dair yasa ile şiddet gören kadının korunduğunun altını çizen Arıtman, dinimizde de şiddetin onaylamadığını belirterek, "şiddet ne şekilde olursa olsun suçtur."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.