Kadınları ilgilendiren çok önemli haber

İlerlemiş meme kanseri hastalarına verilen ‘pertuzumab’ etkin maddeli ilaç, ömür süresini neredeyse ortalama 16 ay uzatarak bu alanda rekor kırdı.

İlerlemiş meme kanseri hastalarına verilen ‘pertuzumab’ etkin maddeli ilaç, ömür süresini neredeyse ortalama 16 ay uzatarak bu alanda rekor kırdı. ROCHE ilaç şirketine ait kanser ilacının, ileri meme kanseri hastası kadınlarda, kontrol grubuna göre yaşam süresini 16 aya kadar uzatabileceği belirtildi. Araştırma sonuçları, İspanya’nın Madrid şehrindeki Avrupa Medikal Onkoloji Toplumu’nun pkanserazar günkü toplantısında sunuldu. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin iki yıl önce onay verdiği ‘pertuzumab’ etkin maddeli ilaç, bazı kanser tümörlerinin büyümesine yol açan ‘HER2’ isimli proteinin harekete geçmesini engelliyor.

EN UZUN ‘UZATMA’

Dünya çapında 808 hasta üzerinde yapılan araştırmada, bir gruba bu ilacın da olduğu üç ilaç, diğer gruba ise bu ilacın yerine iki başka ilaçla birlikte, placebo (tedavi gücü bulunmayan madde) verildi. Söz konusu ilacı alan ve meme kanserinin ‘terminal’ aşamasındaki hastaların yaşam süresi 56.5 ay, ilacı almayanların ise 40.8 ay olarak belirlendi. Aradaki 15.7 aylık farkın, metastatik (kanserin vücudun diğer bölgelerine de yayıldığı) meme kanserinin tedavisinde kullanılan bir ilacın sağladığı en uzun süre olduğu belirlendi.

FİYATI 6 BİN DOLAR

Araştırmayı yürüten uzmanlardan doktor Sandra M. Swain, ilaç için, “Daha önce böyle bir şey görmedik. Beklenmedik bir oranda yaşam süresini uzatma faydası var” sözlerini kullandı. Onkolog Dr. Edith A. Perez de, sonucun etkileyici olduğunu söyleyerek, “Genellikle biz iki aylık bir iyileşme görüyoruz” dedi. Ancak ilaç oldukça pahalı. ABD’de ilacın aylık kullanımı 5.900 dolara (13 bin TL) mâl oluyor. AFP

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Eylül 2014Yayınlanma Tarihi:01 Ekim 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.