KADINLARIN KABUSU: AĞRI

Anneyizbiz

Başı ağrımayan insan hemen hemen yok gibidir. Baş ağrısının birçok nedeni var. Peki sizin ağrınız neden kaynaklanıyor.


En sık görülen baş ağrısı migren ve gerilim tip baş ağrısıdır.

Son zamanlarda artan ekonomik kriz ve buna bağlı maddi zorluklar, aile içi geçimsizlikler, özellikle büyük şehirlerde yaşanan trafik ve hava kirliliği, iş stresi gibi sebepler sinir sistemini yıpratır. Böylece sinir sisteminin biyokimyası değişir. Yani sinir sistemi hastalanır. Bu hastanın belirtileri sinirlilik, uyku bozukluğu, sıkıntı, olayları kafaya takma gibidir. Soğuk havada kısa kollu bir kıyafet giydiğimiz zaman nasıl hasta oluyorsak, aşırı stres de sinir sistemini hastalandırır. Bu durum mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi halde kişinin yaşam kalitesi düştüğü gibi birçok hastalık belirtisi ortaya çıkar. Baş ağrısı bu belirtiler içinde en sık görülenidir. Bulantı ağrıya eşlik edebilir, ağrı kesiciye yanıt vermez, tüm gün boyu sürdüğü gibi stresin arttığı saatlerde daha da artar, hayat kalitesini bozar ve iş verimini de azaltır.

TANI VE TEDAVİ ÖNEMLİDİR


Gerilim tip ağrı çok rahatsızlık verdiği için hasta panikleyerek doktora gider. Tanıda somut bir laboratuar bulgusu yoktur. Genellikle bu tür hastalara migren teşhisi konur, sinirsel denip geçiştirilir. Bu hastalıkta tanı ve tedavi çok önemlidir.

Toplumumuzda en sık görülen baş ağrısı türü; gerilim tip baş ağrısı ve migrendir. Çünkü migrende baş ağrısını tetikleyen en önemli faktörlerden birisi strestir. Bu durumdan bu iki baş ağrısı ayrı ayrı ele alınmalı, fakat tedaviye bütünsel olarak yaklaşılmalıdır.

Gerilim tip baş ağrısında; sinir sistemi düzelmeden ağrıda azalma olmaz. Sinir sistemi geç hasta olur ve geç düzelir. Verilen ilaçların doktorun öngördüğü zamandan önce kesilmesi ağrının nüksetmesine sebep olur. Bunun için tedavi süresine dikkat etmek gerekir. Stresten olabildiğince kaçmak, kendimize zaman ayırmak, bol spor yapıp, dengeli beslenmek sinir sisteminin yıpranmasını ve gerilim tip baş ağrısını önler.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.