KADINLARIN KORKULU RÜYASI

A.A

Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sibel Özkan Gürdal, “Dünyada her 11 dakikada bir kadın meme kanserinden ölüyor. Her 3 dakikada ise bir kadına meme kanseri teşhisi konuyor” dedi.

Gürdal, memenin, süt bezleri ve süt kanallarından oluşan bir organ olduğunu, meme kanserinin ise bu süt kanalların kontrolsüz olarak çoğalmasından kaynaklandığını bildirdi.

Meme kanseri tedavisinde erken teşhisin çok önemli olduğunu anlatan Gürdal, her kadının muayenesini kendisinin düzenli olarak yapması gerektiğini vurguladı.

Düzenli muayene, dengeli beslenme ve sporla meme kanseri risk azalabileceğini vurgulayan Gürdal, şunları söyledi:

“Dünyada her 11 dakikada bir kadın meme kanserinden ölüyor. Her 3 dakikada ise bir kadına meme kanseri teşhisi konuyor. Erken adet görmeye başlayıp, geç menopoza girmek yani hayatında daha fazla östrojen hormonuna maruz kalmak, kadınların meme kanseri olma riskini arttırmaktadır. Ayrıca östrojen hormonunu attıran doğum kontrol haplarını 5 yıldan daha fazla kullanan kadınlar da risk altında kalabilmekteler.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.