KADINLARIN ÖNYARGISI

A.A

Kadınlar bu sorundan öyle utanıyor ki en gerekli operasyonu bile yaptırmıyor. Kadınlar baskı ve önyargıdan korkuyor.

Türkiye'de bedeli sosyal güvenlik kurumları tarafından karşılamasına rağmen, "kanser nedeniyle memesi alınan kadınların sadece yüzde 7'sinin estetik operasyon yaptırdığı, Avrupa ülkelerinde ise bu rakamın yüzde 60'ı bulduğu bildirildi.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürhan Özcan, derneklerinin, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğiyle organize ettiği "31. Ulusal Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kongresi"ne katılmak üzere geldiği Adana'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda dünyada hızla artış gösteren meme kanserinin sosyal boyutuna dikkati çekti.

Dünyada her 9 kadından birinin meme kanseri olduğunu, Türkiye'de ise sayının 200-300 bin arasında bulunduğunun tahmin edildiğini belirten Prof. Dr. Özcan, "Bu üzücü tablonun yanı sıra gelişen tıp imkanlarıyla tümör veya başka bir hastalık nedeniyle memenin alınması sonrası yapılan meme rekonstrüksiyonu, plastik cerrahinin en başarılı ameliyatlarından birisi haline geldi" dedi.

Prof. Dr. Özcan, tıptaki yeni teknolojiler sayesinde artık cerrahların doğalına çok benzerlik gösteren meme oluşturabildiklerini, isteyenlere slikon yerleştirilebildiği gibi bazı operasyonlarda da hastanın vücudundan yararlanıldığını ifade etti.

Hastanın yağ dokusuyla da meme yapılabildiğini, bu durumda hem karın yağlarından kurtulduğunu hem de gerçeğine en uygun memeye sahip olunduğunu bildiren Prof. Dr. Özcan, şunları söyledi:

"Tümör ya da başka bir hastalık nedeniyle memenin alınması gerektiğinde, estetik operasyon da aynı anda yapılabiliyor. Böylelikle hasta ameliyattan çıktığında memesinin olmaması nedeniyle yaşayabileceği çöküntüden kurtulmuş oluyor. Böylelikle memesiz bir dönemin verebileceği psikolojik sıkıntıdan da kurtulmuş oluyor. Estetik operasyonun psikolojik yönden rahatlatması, hastalığın ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecine de olumlu katkı sağlıyor."
Prof. Dr. Özcan, operasyonların, estetik cerrahlar tarafından uygun ameliyat şartlarında yapıldığında son derece başarılı olduğunu belirterek, "Türkiye'de bu tür operasyonların yapıldığı ilk yıllarda slikon patlaması vakası gibi haberlerin kadınların hafızalarından artık silinmesi gerekir. Günümüz tıp imkanlarıyla slikonun patlaması gibi bir şey söz konusu değil" diye konuştu.

BEDELİNİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARI KARŞILIYOR

Hemen her kadında meme rekonstrüksiyonu yapılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Gürhan Özcan, ancak kanser nedeniyle memesi alınanların estetik operasyonlarının bedelini sosyal güvenlik kurumlarının karşılamasına rağmen Türkiye'de sadece yüzde 7'sinin bundan yararlandığını söyledi.

Prof. Dr. Özcan, Avrupa ülkelerinde ise bu oranın yüzde 60'a ulaştığını, bunun da ön yargılı bir yaklaşım yerine bilinçli hareket etmekten kaynaklandığını savundu.

Prof. Dr. Özcan, hastanın kaybettiği memesinin yerine yenisi istemesinin insani bir hak olduğunu söyledi.

Kongrede sunum yapan Suriye asıllı Belçikalı Prof. Dr. Moustapha Hamdi ise memesini kaybeden hastaların öykülerini içeren bir kitap yayınladığını belirterek, "Bu hastaları anlamak zorundayız" dedi.

Hiçbir kadının çevresine çirkin görünmek istemeyeceğini, özellikle memenin bir kadının dış görüntüsü açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Prof. Dr. Hamdi, "Gelişmemiş ya da az gelişmiş ülkelerde öyle kadınlar var ki eşleri boşayacak korkusuyla hastalıklarını gizlediklerinden göz göre göre meme kanseri nedeniyle kaybediliyor" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.