Kadınların rüyasının artık yeni adı var

Dünyanın en büyük elmasının artık yeni adı var: "Lesedi La Rona".

Geçen yıl Kasım ayında keşfedilen ve son 100 yılda ortaya çıkan en büyük elmas olarak kayıtlara geçen 1111 karatlık elmasın artık yeni bir adı var: "Lesedi La Rona." Bu isim, Kuzey Afrika ülkesi Botswana dilinde “Işığımız” anlamına geliyor.

Elmasa sahip olan Kanadalı Lucara şirketi, değerli taşa en güzel ismi bulabilmek için bir yarışma düzenledi. 11 binden fazla önerinin ardından “"Lesedi La Rona” adı seçildi.

İsmin fikri mülkiyet hakkını korumak için de Ernest and Young şirketi ile anlaşıldı. Lucara CEO’su William Lamb, bu ismin Botswana halkının gurur ve tarihini temsil ettiğini belirtti. Kanadalı şirket, elması bulduğunu açıklamasının ardından hissesinde sert yükselişler görmüştü.

DEĞERİ HENÜZ AÇIKLANMADI

Elmasın değerinin ne kadar olduğu henüz açıklanmadı. Nedeni ise elmasın şu anda değerli taşlara değer veren sistemlere giremeyecek kadar büyük olması.

Şirkete bugüne kadar elması satın almak için sayısız teklifler geldi ve bunlardan birisi 40 milyon dolar değerindeydi. Analistler elmasın değerinin 66 milyon dolar olabileceğine işaret ediyor.

BUGÜNE KADAR BULUNAN EN BÜYÜK

Bugüne kadar keşfedilen en büyük elmas Güney Afrika’da 1905 yılında bulunan “Cullinan Diamond” adlı değerli taştı.

Elmasın büyüklüğü tam 3106 karattı. Bu elmas İngiliz Kraliyet ailesine ait ve Tower of London müzesinde sergileniyor.

CNNMONEY


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:20 Şubat 2016Yayınlanma Tarihi:10 Şubat 2016