KADINLARIN YARISINDA VAR

A.A

Selçuk Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, kadınların yüzde 50.2'sinde idrar kaçırma problemi  olduğu ortaya çıktı.

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim  Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Kulaksızoğlu, idrar  kaçırma probleminin erkek ve kadınlarda sanıldığından daha çok rastlanan bir  durum olduğunu belirtti.

Buna karşın insanların çekindikleri için veya ayıp olacağı düşüncesiyle  tedavi için doktora başvurmadığını ifade eden Kulaksızoğlu, "İdrar kaçırma  problemi kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlık. Kadınlarda aşırı kilolar,  hormonal değişiklikler, spor yapılmaması, kas yapısının gevşek olması gibi  nedenlerden dolayı idrar torbaları zamanla sarkabiliyor. Bu durumda kadınlar  öksürme, hapşırma, herhangi bir şeyi kaldırma, merdiven çıkma gibi durumlarda  dahi idrar kaçırmaya başlıyor" dedi.

Kulaksızoğlu, kadınlarda idrar kaçırmanın diğer bir nedeninin de “aşırı  aktif mesane” olarak adlandırılan durum olduğunu vurgulayarak, şunları  kaydetti:

"Bazı nedenlerle idrar torbasının duyarlılığı artıyor ve yarım litre  idrar dahi birikmeden beyne sinyal gönderilmeye başlanıyor. Tuvalet ihtiyacı  hissediliyor. İlerleyen dönemlerde idrar torbası kontrolden çıkıyor ve kendi  kendine kasılarak idrar kaçırmalara neden oluyor. Biz de idrar kaçırma  sıklıklarının belirlenmesi, hastalıkla ilgili bilinç düzeyi, kadınların  hayatlarını nasıl etkilediği gibi soruların cevabını araştırmak için 424 kadın  üzerinde bir anket çalışması yaptık. Ankete katılan 16-60 yaş arasındaki  kadınlara bu sorunla ilgili 10 soru yönelttik."
        
İDRAR KAÇIRMA YÜZDE 50.2
        
Yaptıkları çalışma sonunda ankete katılan kadınların yüzde 50.2'sinde  idrar kaçırma sorununun olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Kulaksızoğlu,  ankete katılan kadınların büyük bölümünün kilolu olduğunu, bunun idrar kaçırmada  önemli etken olabileceğini bildirdi.

Kulaksızoğlu, araştırmada küçük yaşlardaki kadınlarda bu sorunun daha az  olduğunu belirlediklerini vurgulayarak, 45-50 yaş arasındaki kadınlarda idrar  kaçırma sorunu görülme sıklığının yüzde 87'leri bulduğunu bildirdi.
        
YAŞAM KALİTELERİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR
        
Kadınlara yönelttikleri sorularla, idrar kaçırma probleminin kadınların yaşam kalitelerini  olumsuz yönde etkilediğini tespit ettiklerini anlatan Kulaksızoğlu, şöyle devam etti:

"Bu problemi olan kadınların yaklaşık yüzde 70'i, sorunun yaşam  kalitelerini çok ciddi şekilde olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Bunların  yüzde 74'ü de hastalıkla ilgili bir doktordan yardım almak istediğini belirtti.  Buna karşın idrar kaçırma sorunu olan kadınların, bunun bir rahatsızlık olmadığı  inancı veya ayıp olacağı düşüncesiyle doktora başvurmaktan çekindikleri ortaya  çıktı. Kadınların sadece yüzde 5'i bu rahatsızlıklarıyla ilgili doktora  başvurmuş. Bunların da sadece yüzde 2'si tedavi olmuş. Burada kadınların bu  rahatsızlıklarını utanma ve ayıp olacağı gibi düşüncelerle anlatamadıklarını,  doktora gidemediklerini görüyoruz. Birçoğu, bu sorununu eşine dahi söylemiyor."

İdrar kaçırma rahatsızlığının önlenebilmesi için egzersiz yapma, aşırı  kilolardan kurtulmanın büyük önem taşıdığını anımsatan Kulaksızoğlu, bu çerçevede  anket çalışmasına katılan bu kadınların bir kısmına egzersiz, genel kas sistemini  kuvvetlendirilmesi ve kilo vermeye yönelik, bir kısmına da idrar torbasını  taşıyan kasların kuvvetlendirmesine yönelik programlar hazırladıklarını  bildirdi.

Bu sorunun 20 dakikada gerçekleştirilecek küçük bir cerrahi operasyonla  giderilebileceğini ve hastanın 1 günde taburcu edilebileceğini ifade eden  Kulaksızoğlu, 'aşırı aktif mesane' rahatsızlığı olan hastalar için de ilaç  tedavisi uygulanarak rahatsızlığın giderilebildiğini bildirdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.