Kahkaha sayını söyle sana nasıl biri olduğunu söyleyeyim

Kahkaha sayını söyle sana nasıl biri olduğunu söyleyeyimJapon profesör, kişilerin gülerken samimi mi, alaycı mı olduğunu anlamak amacıyla ''kahkahaölçer'' geliştirdi.

Gönüllülerin vücuduna başta karın çevresine olmak üzere bazı alıcılar yerleştiren Yoci Kimura, böylece diyafram ve kasların hareketini, kahkaha anında vücudun verdiği elektrik sinyallerini ölçtü.     Kansai Üniversitesinde görevli Kimura, makine sayesinde kişinin zorla mı yoksa içinden gelerek mi, hatta bunun alaycı mı edepsiz bir gülüş mü olduğunun anlaşılabileceğini belirtti. ''Teorime göre beyin komik bir şeyi yakalayınca diyafram harekete geçiyor'' diyen Kimura, en içten çocukların güldüğünü, çocukların saniyede 10 kahkaha attığını bunun da yetişkinlerin kahkahasının iki katı olduğunu kaydetti.       Kimura, bazı yetişkinlerin doğallıklarını, gülerken, ''acaba gülmem duruma uygun mu'' diye düşünerek kaybettiğini söyledi. Gülmenin insanda ''bilgisayarın yeniden başlatılması gibi'' bir etki yarattığını belirten Kimura, insanların ''savaşların olduğu çağdan keyif ve hoşgörü çağına geçebileceğine inandığını'' da ifade etti.

KAYNAK: //saglik.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=&ArticleID=539500&Date=04.07.2008&ver=65

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:05 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.