KAHVALTI ETMEDEN KİLO VERMEK HAYAL

KAHVALTI ETMEDEN KİLO VERMEK HAYAL   Zayıflamak isteyen bir kişi için kilolarını kontrol etmenin tek yolu sağlıklı bir kahvaltıdan geçiyor.

Mayo Clinic uzmanlarına göre günün en önemli öğünü kahvaltı.

Sağlıklı bir kahvaltı, vücudun besin ihtiyacını karşılar ve kan şekerini (glikoz) dengede tutar. Yeni bir güne başlamak için vücuda enerji veren kahvaltı hem fiziksel açıdan hem de beyin için benzersizdir. Kahvaltı yapan kişiler

- Kilolarını kontrol edebilir. Daha geç acıkırlar, sonraki öğünlerde daha hafif yemekler tüketerek formlarını korurlar. Kahvaltı, diyet yapan biri için vazgeçilmezdir.

- Daha düşük kolesterole sahip olurlar. Uzmanlar düşük kolestorelün kalp rahatsızlıkları yaşama riskini azalttığını belirtiyorlar.

- Sabah boyunca daha iyi konsantre olur ve daha üretken olur. Uzmanlar bunun, beynin temel enerji maddesi olan glikozla bağlantılı olduğunu belirtiyor.- Gün boyunca daha çok mineral ve vitamin ile daha az yağ ve kolesterol yakarlar.

SAĞLIKLI KAHVALTI

3 gruptan bir besin seçin

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için şart olan kahvaltıda, aşağıdaki üç besin grubundan birer besin maddesi seçilmesi gerekiyor:

- Sebze ve meyveler: Taze sebze ve meyveler, sebze-meyve püreleri ya da şeker eklenmemiş meyve suyu.

- Tahıl: Bir çeşit tahıl ekmeği, mısır gevreği ya da bir çeşit çörek

- Süt ürünleri: Az yağlı peynir, az yağlı bir kase yoğurt ya da yağsız süt

Sağlıklı yaşam için sekiz mucize gıda

İşte Mayo Clinic uzmanları tarafından önerilen ve her zaman kolaylıkla bulabileceğiniz en sağlıklı 8 gıda.

Kırmızı mercimek: Çok iyi bir demir, magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Düşük kalorilidir. Kronik rahatsızlıklardan ve kanserden korur. İçerdiği fosfor sayesinde hafızayı dinç tutar.

Elma: Bünyesinde barındırdığı pektin isimli maddeyle kötü kolesterol ve glikoz seviyesini düşürür. Tazesi en büyük C vitamini kaynaklarından birisidir. Hücreleri ve damarları koruyarak vücuda demir girişini kolaylaştırır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.