KAHVALTIYI ATLAYAN KİLO ALIYOR

REUTERS

Tayvan'da yapılan bir araştırma, güne zengin  bir kahvaltıyla başlamanın önemini bir kez daha teyit etti.


İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan habere göre, Taipei  Üniversitesinden bir grup bilim adamı, kahvaltıyı atlamanın kilo almaya ve  obeziteye davetiye çıkardığını orta koydu.

Kahvaltı yapma alışkanlığıyla obezite arasında bir ilişki bulunup  bulunmadığını inceleyen uzmanlar, 2005 yılına ait bir ulusal sağlık anketinden  yararlandı.

Verilere göre kişileri, nadiren kahvaltı yapanlar ve kahvaltı alışkanlığı  olanlar şeklinde ikiye ayıran bilim adamları, araştırmalarının sonucunda  kahvaltıyı atlayanlarda obezite riskinin çok daha fazla olduğunu gözlemledi.

Söz konusu verilerden yararlanılırken yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim  durumu, aylık gelir, sigara ve alkol alışkanlığı ile fiziksel egzersiz gibi  unsurları da göz önünde tutan bilim adamları, elde edilen sonuçların kahvaltı  alışkanlığı olmayan kişilerin yaşam kalitesinin daha düşük olduğunu ve daha  sağlıksız yaşadıklarını gösterdiğini belirtti.

Daha sık kahvaltı yapmanın ise obezite riskini azalttığını ortaya koyan  bilim adamları, kilo almak istemeyenlere "kahvaltı yapın" çağrısında bulundu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.