KAHVEHANEDE DAHA MI HUZURLU?

A.A

Konya'nın Seydişehir Lisesi'nden iki öğrencinin TÜBİTAK için hazırladığı sosyoloji projesinde, kahvehaneye giden erkeklerin burada kendilerini daha huzurlu hissettiği ortaya çıktı.

TÜBİTAK Proje Yarışması'na Seydişehir Lisesi adına katılan öğrenciler  Emine Gıynaş ve Derya Sarıkır, "Erkeklerde Kahvehane Alışkanlığının Nedenleri ve  Aile Kurumuna Verdiği Zararların İncelenmesi" sosyoloji projesiyle dikkati  çekti. Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi içindeki Olbia Kültür Salonu'nda projelerini sergileyen öğrencilerden Emine Gıynaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, erkeklerin kahvehaneye gitme alışkanlığının aile kurumuna ve  çocuklarına verdiği zararı incelemeyi amaçladıklarını söyledi.

Seydişehir Milli Eğitim Müdürlüğünün izniyle başladıkları projede,  ilçedeki kahvehanelere giderek anket uyguladıklarını anlatan Gıynaş, araştırma  çerçevesinde 104 erkek ve 98 kadına kahvehane alışkanlığına ilişkin sorular  yönelttiklerini kaydetti.

Gıynaş, yaptıkları araştırmada Osmanlı İmparatorluğu döneminde  kahvehanelerin kamusal yaşamın önemli bir kısmını oluşturduğunu vurguladı.

Araştırmalarında Osmanlı dönemindeki kahvehanelerin karşılıklı fikir  alışverişinde bulunulan, bir çeşit eğitim kurumu gibi kullanıldığına değinen  Emine Gıynaş, "Kahvehane kültürü, Türk insanının günlük yaşamında önemli bir yer  tutardı. Ancak günümüzde işsiz ve emekli kişilerin uğrak yeri haline geldi ve  işlevsel olarak şekil değiştirdi. Artık kahvehaneler, işsizlerin, boş yere vakit  harcayanların, emeklilerin, eşinden kurtulmak isteyen erkeklerin sığınma evleri  haline geldi" diye konuştu.
        
"KAHVEHANEYE AYRILAN ZAMAN AİLEDEN ÇALINIYOR"
        
Emine Gıynaş, ankete katılan erkeklerin yüzde 67,3'ünün kahvehaneye sık  gittiğini bildirdiğini, yüzde 30,7'sinin de düzenli bir işi olmadığı için  kahvehaneye gittiğini söylediğini belirtti.

Kahvehanelerin, erkeklerin aileleriyle olan ilişkilerini olumsuz  etkilediğinin de ortaya çıktığını kaydeden Gıynaş, ankete katılan erkeklerin  yüzde 69'unun kahvehaneye ayırdığı zamanı ailesinden çaldığının farkında olduğunu  vurguladı.

Emine Gıynaş, "Erkeklerin yüzde 41,3'ü kahvehaneye gittiği için eşiyle,  yüzde 25,9'u ise çocuklarıyla tartışıyor. Erkeklerin yüzde 7,6'sı kahvehane yüzünden eşiyle ayrılık yaşamış. Ankete katılan erkeklerin yüzde 27,8'i ise kendini kahvehanede evden daha huzurlu hissediyor. Yani kahvehaneye giden her dört erkekten biri kahvehanede kendini daha huzurlu hissediyor" dedi.

Ankete katılanların yüzde 9,6'sının daha önce suç işlediğini, yüzde  20,1'inin ise suç işlemesinde kahvehanedeki arkadaş çevresinin etkili olduğunu  ifade ettiğini kaydeden Gıynaş, ankete katılanların yüzde 33,6'sının ise  kahvehane ortamının suç oranını artırdığını düşündüğünü savundu.
        
"KAHVEHANEYE GİTSİN AMA ERKEN GELSİN"
        
Emine Gıynaş, eşleri kahvehaneye giden kadınlara da anket uyguladıklarını, kadınların yüzde 59,1'inin eşinin kahvehaneye gitmesinden rahatsız olduğunu söylediğini bildirdi.

Kadınların yüzde 94,8'inin eşinin kahvehaneye gitmeyip kendisiyle sohbet  etmesini istediğini belirten Gıynaş, "Ancak kadınlar temizlik yaparken eşlerinin  evde olmasını istemiyor. Kadınların yüzde 70,4'ü temizlik yaparken eşinin  kahvehaneye gitmesini istiyor. Ayrıca ankete katılan kadınların yüzde 45,9'u  özellikle temizlik yapılırken eşinin ayakaltında dolaşmayıp kahvehaneye gitmesini  tercih ediyor" dedi.

Ankete katılan kadınların ifadelerindeki diğer bir çelişkinin de kahvehaneden dönüş zamanına ilişkin olduğuna değinen Emine Gıynaş, ankete katılan  kadınların temizlik yaparken erkeklerin kahvehanede olmasını tercih etmesine  rağmen, yüzde 67'3'ünün eşinin kahvehaneden geç geldiğini düşündüğünü söyledi.

Emine Gıynaş, kadınların yüzde 20,4'ünün eşinin yerinde olması halinde kahvehaneye gideceğini ifade ettiğini, yüzde 12,2'sinin ise kadınlara yönelik  kahvehane açılmasını istediğini vurguladı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.