Kahvenizi yudumlarken sakın alışveriş yapmayın

Yılbaşını fırsat bilen dolandırıcılar internet üzerinden alışveriş yapanları hedef alıyor. Kahvenizi yudumlarken sakın alışveriş yapmayın!Yılbaşını fırsat bilen dolandırıcılar internet üzerinden alışveriş yapanları hedef alıyor. Kahvenizi yudumlarken sakın alışveriş yapmayın! Herkese açık WiFi hattını kullananların dikkatli olması gerektiğini kaydeden antivirüs üreticisi Trend Micro, sokakta kahve içerken online alışverişten kaçınılması gerektiğine dikkat çekiyor. Ülkemizde olduğu gibi tüm Avrupa’da da en fazla harcama yapılan zamanların başında gelen yılbaşı dönemi, siber suçluların kendilerini gösterdiği dönemler olarak da dikkat çekiyor.

ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞINDAN KURTULUN!

Özel olarak internet üzerinden satış kanallarının benzerlerini üreten saldırganlar, bu yöntemlerle kullanıcıların paraya dönüştürülebilecek değerli bilgilerini çalmayı hedefliyor. İnternet üzerinden alışverişin ne dekahve_yudumlamanli riskli olduğunu hatırlatan Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Pazarlama Müdürü Sibel Yılmaz, Türkiye gibi e-ticaretin oldukça popüler olduğu ülkelerde siber saldırganların doğrudan para kazanmak için fırsat kovaladığını belirtiyor. Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre, internet üzerinden alışveriş yapanları bekleyen en büyük risklerin başında, güvenilir bir satış kanalından geliyormuş gibi tasarlanmış e-postalar geliyor. Bu sahte e-postalarda bulunan bağlantılara tıklayan kullanıcılar, kredi kartı bilgilerini çaldırma riskiyle karşılaşıyor. Genellikle sahte mesajlarda, özel indirimlerden ve lüks ürünlerin inanılması güç fiyatlara düştüğünden bahsediliyor.

İNTERNET BAĞIMLISI OLABİLİRSİNİZ

İŞTE ALIŞVERİŞ SIRASINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Birçok sahte web sitesi kullanıcıları dolandırmak için oluşturulurken, yalnızca e-posta kutusuna düşen sahte mesajlar canımızı yakmıyor. İşte internet üzerinden güvenli alışveriş için güvenlik önerileri: - Ortak kullanılan Wi-Fi bağlantısı üzerinden alışveriş yapmayın. Kötü niyetli kişiler tarafından yaptığınız işlemler görüntülenebilir. Bu nedenle sadece size ait olan evdeki ağınız aracılığıyla internetten alışveriş yapın. - Ödeme kısmına gelindiğinde, alışveriş yapacağınız sitenin güvenli olup olmadığını kontrol edin. Bunun için üç noktaya dikkat etmek gerekiyor: tarayıcının sağ alt köşesinde bulunan kilit işareti, tarayıcı çubuğundaki HTTPS ve son sürüm tarayıcılarda bulunan, güvenli bağlantıyı sembolize den yeşil adres çubuğuna dikkat edin. - Herhangi bir çalıntı durumunda daha fazla koruma ve güvence sağlayan kredi kartıyla ödeme yapmayı tercih edin. - E-faturalarınızı saklayın ve kredi kart detaylarınızı bu dönemde sıkça kontrol edin. - Bildiğiniz, ünlü bir satıcıdan dahi gelse e-posta üzerinden gelen pazarlama mesajlarına itibar etmeyin. En iyi yöntem her zaman girdiğiniz şekilde e-ticaret sitesine ulaşmak olacaktır. - İçgüdülerinize güvenin. Eğer herhangi bir şeyden şüpheleniyorsanız, girdiğiniz site size güven vermiyorsa alışveriş yapmayın. En azından bir fiziksel adres ve telefon numarası olup olmadığına mutlaka dikkat edin. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Aralık 2012