KALBE BİR ZARAR DAHA

AFP

İsviçre'de bir araştırmaya göre, uçakların rotası altındaki bölgelerde  yaşamanın kalbe zararlı olabileceği bildirildi.

 


İsviçre'de 4.6 milyon yetişkinin katılımıyla yapılan araştırma, uçak  sesine artan bir şekilde maruz kalan kişilerde kalp krizinden ölümlere daha çok  rastlandığını ortaya koydu.

Bern Üniversitesinden Matthias Egger, Reuters Health'e “bu etkinin  özellikle gerçekten yüksek seviyede sese maruz kalan kişilerde aşikar ve bu  kişilerin söz konusu gürültülü yerlerde ne kadar uzun süre yaşadığına bağlı  olduğunu” açıkladı.

Araştırma çerçevesinde, katılımcıların eğitim seviyeleri ve gelirlerinin  hesaba katıldığı 15 yıllık dönemin ele alındığı, bu sürede kişilerin uçak  gürültüsü ve hava kirliliğine ne ölçüde maruz kaldığı ve bunların etkileri  incelendi.

Uçak gürültüsünün seviyesi ve süresi arttıkça ölümcül kalp krizi  olasılığının yükseldiğini gösteren ve sonuçları Epidemiology dergisinde  yayımlanan araştırma, günde ortalama en az 60 desibel gürültüye maruz kalan  kişilerin 45 desibelden azına maruz kalanlara oranla kalp krizinden ölme  olasılığının yüzde 30 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, ayrıca, yüksek desibelde gürültüye 15 yıl veya daha uzun  süre maruz kalanlarda kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 50
oranında daha  fazla olduğu gözlendi.

İsviçreli araştırmacılar, bir otobanın 100 metre civarında yaşamanın da  kalp krizi riskini artırabileceğini söyledi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.