KALBİNİZ ROBOTLARA EMANET!

İnternet haber

Bilgisayarla yapılan 3 boyutlu modellerin gelişimiyle bilgisayarların ameliyatlarda kullanılmasına bir adım daha yaklaşıldı.

3 boyutlu modellerin cerrahların kalp ameliyatında robotları kullanmasına imkan tanıdığı belirtilen ve The International Journal of Robotics Research dergisinde yayınlanan çalışmada, Fransa'nın Montpellier Informatics, Robotics, and Microelectronics Laboratuar'ında görevli araştırmacılar, kalbin yüzeyindeki hareketleri takip eden, şekil değiştiren oluklu ince bir plak fikrini ileri sürüyorlar.

Robot teknolojisi, kalbin hareketlerini tek adımda tahmin ediyor, bu da sistemi gerçek hayatta cerrahi ameliyatlarda daha hızlı yapıyor. Yeni 3 boyutlu bilgisayarlı yaklaşımlar, ameliyat süresince robotun kollarının sürekli olarak kalp ve göğüs hareketlerini düzenlemesine izin veriyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.