KALBİNİZ VE DAMARLARINIZ SÜTLE RAHATLASIN

KALBİNİZ VE DAMARLARINIZ  SÜTLE RAHATLASINStanol katılmış ürünleri düzenli olarak tüketmek toplam kolesterol seviyesini azaltıyor.

Bitkilerde bulunan kolesterol benzeri maddelerin özel yöntemlerle ayrıştırılıp yoğunlaştırılmasıyla elde edilen stanollerin, kolesterol yüksekliği ile mücadelede doğal bir destek olarak kullanılabileceği uzun süredir biliniyordu. Son yıllarda içine stanol eklenmiş süt ve süt ürünleri hatta yağları tüketmenin, kolesterol yüksekliği ile mücadelede ciddi bir avantaj sağlayabileceği; içine stanol katılmış ürünleri düzenli olarak tüketmenin, toplam kolesterol seviyelerini yüzde 10 civarında azaltabileceği anlaşılmıştır.

Bu nedenle özellikle kalp damar hastalığı ve inme riski olanların, kolesterol yüksekliği sorunları ile mücadelede eğer imkanları varsa bu ürünlerden faydalanmalarında yarar var. Araştırmacılar bu kolesterol düşürücü etkinin aynı zamanda kolon kanserine karşı koruyucu olabileceğini de belirtiyor. Çalışmalarda, kolesterol düzeylerinde görülen artışların safra asidi salgılanmasındaki artışla paralel olduğu gözlemlenmiş. Beslenme Biyokimyası Dergisi'nde yapılan yeni bir araştırma da stanol alımıyla kolon ve rektal kanserlerinin azalması arasında bir ilişki olduğu açıklanmış. Avrupa'da kolon ve rektal kanserlerine yakalanan her yıl yaklaşık 363 bin yeni vaka belirleniyor. Her yıl 492 bin kişi ise bu nedenle hayatını kaybediyor. Avrpa Onkoloji Derneği'ne göre kolorektal kanserlerinin yüzde 80'i diyette yapılacak değişikliklerle önlenebilmektedir. Bu ürünleri kullanırken kolesterol ilacı kullanıyorsanız kesmemeniz gerekiyor. Bu ürünlerin kolesterol düşürücü ilaçlarla herhangi bir reaksiyona girmediği de belirtiliyor. Hem beslenmek hem de kolesterol kontrolünüze yardımcı olmak istiyorsanız stanol ürünlerden faydalanın.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.