KALİTELİ MEYVE VE SEBZE NASIL SEÇİLİR

Taze ve kaliteli ürünleri seçmenin çok  basit yolları var.

Tüm Sebze, Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, taze ve kaliteli ürünleri seçmenin basit yollarının bulunduğunu bildirdi.

Er Türkiye'nin sebze ve meyve çeşidi bakımından dünyanın en önemli ülkeleri arasında bulunduğunu, fındık, incir, kayısı, kiraz, ayva ve nar üretiminde dünyada ilk sırada yer aldığını kaydetti.

SEBZE VE MEYVE SEÇİMİ

“Meyve ve sebzelerin tazeliğini, eski ürün olup olmadığını, kalitesini dışardan bakarak anlamak mümkün” diyen Er, kaliteli sebze ve meyve seçmenin basit yollarının bulunduğunu söyledi.

Er, bu konuda şu bilgileri verdi:

-Domates: Ağır, kırmızı ve kabuğu ince olanı tercih edilmeli. En lezzetli domates, güneşte olgunlaşan ve yaz aylarında toplanan domatestir. Olgun ve iyi domatesin tepe kısmının çevresinde hafif yeşil çizgiler olur.

-Karpuz: Ele alındığında ağır olmalı. Kabuğu aynalı olacak, parlayacak. Karpuzun çehresi sararmış olmayacak. Sararmış karpuz güneşte çok kalmış ve çürümeye yüz tutmuş demektir.

-Kavun: Karpuz gibi ele alındığında ağır ve kabuğu parlak olmalı. Ancak kavun, karpuzun aksine bekledikçe ağırlaşır ve tadı güzelleşir.

-Salatalık: İyisi kısa, parlak ve kalem gibi dümdüz olmalıdır. Ne kadar büyürse o kadar yumuşar, tatsızlaşır. Pütürlü salatalık iyi değildir. Sapı yeşilse salatalık tazedir.

-Patlıcan: Simsiyah olmalı ve tutulduğunda ele renk vermemeli. Dışa renk vereni ilaçlanmıştır.

-Üzüm: Sapı mutlaka yeşil olmalı. Beyaz üzüm biraz sarımsı görünmeli, siyah üzüm de simsiyah olmalı. Üzümün sapı yeşil değilse taze değildir.

-Kayısı: Kalitelisi serttir, kızarıktır ve ele alındığında ağır olduğu hissedilir.

-Ayva: Sapsarı olmalı ve kokusunu dışarı vermeli. Koklanarak seçilebilir.

-Armut: İyi armudun rengi tam sarıdır ve serttir.

-Çilek: Çileğin iyisi düzgün görünümü olanıdır. Olgunlaşmış çilek yenilmelidir. Olgunlaşmamış çileğin aroması azdır ve serttir. Çileğin güneşte az duranı makbuldür.

-Portakal: Kabuğu ince ve parlak olanı tercih edilmelidir.

-Yeşil erik: En iyisi papaz eriğidir. Sert erik kaliteli ve lezzetli olandır. Kaliteli erik, yukarıdan yere bırakıldığında karpuz gibi çatlamalı.

-Şeftali: İyi şeftalinin ağzı kapalıdır. Kaliteli şeftalinin ele alındığında görünümünden daha ağır olduğu hissedilmelidir. İyi şeftali çekirdeğinden kolaylıkla ayrılır.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.