KALİTELİ VAKİT GEÇİRİN

Hürriyet

Etkili Anne Baba olabilmek seminerinde, iyi bir evlat yetiştirebilmenin ve iyi bir aile olmanın püf noktaları anlatıldı.

Seminerlerinde anne ve baba olabilmenin zorluklarını anlatarak meydana gelebilecek sorunların çözümlenmesine yönelik tavsiyelerde bulunan uzmanlar, seminerde anne ve babanın çocuklarındaki özgüvenin gelişmesindeki etkilerine ve özellikle de babalara düşen vazifelere değindi.

Çocuklarda oluşabilecek özgüven eksikliğinin öncelikle tespit edilmesini gerektiğini söyleyen uzmanlar, özgüven eksikliğinin çözülebilecek bir problem olduğunu ve çözüm yollarının mevcut olduğunu belirtti. Özgüven eksikliğinin çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğini, özgüven eksikliği olan çocuklarda okul hayatında, sosyal hayatında ve aile içi davranışlarında problemler oluşabileceğine dikkat çeken uzmanlar, ebeveynlere çocuklarının özgüvenlerini geliştirebilecekleri yollar hakkında bilgiler verdi.

"Öncelikle sorunun nerden kaynaklandığını belirleyin." diyen uzmanlar, bunun tespitinin çözümü bulmak adına önemli bir adım olduğunu belirtti. Duygusal zekayı ebeveynlerin öğrenerek çocuklarına öğretmesini isteyen uzmanlar, toplum içinde genelde dil gelişimindeki eksikliklerin çocukların özgüvenin de problemler çıkarabileceğini bu sebeple ailelerin çocuklarıyla mutlaka toplum içindeki günlük konuşmaları (vedalaşma, şakalaşma, selamlaşma vs.) çalışmaları gerektiğini söyledi.

Özellikle babanın çocuk için önemli bir model olduğunun altını çizen uzmanlar, babanın ev içinde üstlendiği rolün çocuğa etkisinin oldukça fazla olduğu söyledi. "Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirin." diyerek babalardan çocuklarına daha çok vakit ayırmalarını isteyen uzmanlar, özgüven gelişiminde babanın desteğinin önemine dikkat çekti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.