Kaliteli yaşam için eğitim de önemli

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bir toplumun kaliteli yaşamın tek ekonomiye bağlı olmadığını belirterek, "Eğitim seviyesi de çok önemlidir. Çünkü ekonomik göstergelerden sonra insanların kaliteli yaşamı istemesi eğitimle alakalıdır." dedi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bir toplumun kaliteli yaşamın tek ekonomiye bağlı olmadığını belirterek, "Eğitim seviyesi de çok önemlidir. Çünkü ekonomik göstergelerden sonra insanların kaliteli yaşamı istemesi eğitimle alakalıdır." dedi.

0000Moral FM'de Sabah Gündemi programına konuk olan Nevzat Tarhan, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Kaliteli Yaşam Endeksi'inde Türkiye'nin en son sırada olmasını değerlendirdi. Tarhan, Türkiye'nin ekonomik yapıya göre gelir yapısında en üst seviyeye çıktığını dile getirirken, "OECD ülkeleri içinde Türkiye'nin hayat standarttı bakımından en alt seviyede olması anlamlıdır. Çünkü Türkiye dünyadaki birinci lig ülkeleri arasında sonuncudur." yorumunu yaptı. Prof. Dr. Tarhan, hayat standartlarının artmasının toplumun gayretleri ile mümkün olacağını vurgulayıp, eğitim konusuna dair şunları kaydetti: PROF. DR. NEVZAT TARHAN "Eğitim seviyesi iyi olan ülkelerde yaşam seviyesi de iyi yerlere gelir. Şuan Türkiye'de eğitim, lise seviyesinde. Üniversite okuma oranı artınca insanların hayat standardı da artacaktır. Çünkü daha kaliteli bir yaşam talep edeceklerdir. Yalnız bununla birlikte o gençlere değer eğitimi de vermek gerekiyor. Bu eğitim verilmediği takdirde ayrı, yeni sorunlar ortaya çıkar. Kısacası eğitim seviyesini Türkiye artırmadıkça bu sorunu aşamaz." Genç kuşaklara kaliteli yaşamın yanı sıra bu dünyanın bir misafirhane olduğunu da öğretmenin çok önemli olduğunun altını çizen Tarhan, "Yeni kuşakları elimizde tutmamız için bizim onlara dünyanın bir misafirhane olduğunu, ama bunun yanında kaliteli yaşamasını da öğretmemiz gerekiyor. Onları tamamen bu dünyadan soyutlayıp ‘bir lokma bir hırka' ile olmaya davet edersek bu çağdan koparlar ve o insanları kaybederiz. Çünkü ahir zaman Müslümanı farklı bir Müslüman olmalı." dedi. OECD, endeksi ortaya koyarken ülkeleri konut, gelir, iş imkanları, toplum, eğitim, çevre, şeffaflık, sağlık, hayat memnuniyeti, güvenlik ve iş-özel hayat dengesi kriterlerinde değerlendird. Endeks için yararlanılan 11 kriterin tamamı göz önüne alındığında Türkiye Brezilya, Şili ve Meksika'nın ardından sonuncu oldu. Listenin en üst sırasında ise Avustralya yer aldı. STAR

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Mayıs 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.