KALORİ HESAPLAMADA HATA

REUTERS

Diyet planları ve sağlıklı beslenme rehberi için temel alınan kalori hesaplama yönteminin yanlış olabileceği iddia edildi.

Beslenme Bilimsel Danışma Kurulu tarafından hazırlanan, ancak henüz 14  haftalık konsültasyon sürecinde bulunan taslak rapora göre, erişkinler günlük  kalori alımlarını yüzde 16 artırabilirler.

Normalde günlük kalori alımı kadınlar için 2 bin, erkekler için de 2500  olarak hesaplanırken, kurul, obezite için daha önce belirlenen seviyeyi yükseltti  ve insanların daha fazla hareket ederek, daha fazla yiyebilecekleri önerisinde  bulundu.

Kurul, hazırladığı raporda, fiziksel aktivite yoluyla enerji yakmanın  daha doğru yöntemlerle belirlendiğini belirterek, erişkinlerin yüzde 16 daha  fazla kalori alabilmelerinin günlük fazladan 400 kalori anlamına geldiğini, bunun  da orta boy bir peynirli burger olduğunu kaydetti.

14 haftalık konsültasyon sürecinin sonunda kurul nihai önerisini  yapacak.

Ülkedeki sağlık kuruluşları ise, Sağlık Bakanlığı ve Gıda Standartları  Dairesinin raporu, "halının altına süpürebileceğini" savunarak, raporun obezite  salgınının tam ortasında halka karmaşık mesajlar verdiğini belirttiler.

Ulusal Obezite Forumu adlı kuruluş da, günde fazladan 400 kalori almanın  tehlikesi olmadığını söylemenin "tehlikeli bir tavsiye" olduğu açıklamasından  bulundu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.