KALP ATIŞINI DÜZENLEYEN GEN

AFP

İtalyan La Stampa gazetesinde yer alan habere göre, İngiliz bilim adamları kalp atışını düzenleyen geni tanımladı.

İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Londra'daki Imperial  Üniversitesinden bir grup bilim adamı, kalp atışlarını düzenleyen elektrik  sinyallerini kontrol eden bu genin (Scn10a) hasar görmesi ya da mutasyona  uğraması durumunda, kalp hastalıkları riskinin arttığını belirledi.

20 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada katılımcıların  elektrokardiogramlarını alan bilim adamları, elektrik sinyallerinin kalbe ne  kadar sürede ulaştığını ölçtü. Uzmanlar, Scn10a genindeki varyasyonun yavaş ya da  düzensiz kalp atışlarıyla bağlantılı olduğunu tespit etti.

"Pacemaker gen" olarak da adlandırılan bu genin tanımlanmasının kalp  atışlarının sürekliliğini düzenleyen mekanizmalar konusunda bilinenlere katkıda  bulunacağını belirten bilim adamları, bunun da kalp hastalıklarına karşı yeni  ilaçlar geliştirilmesine yardımcı olmasını bekliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.