KALP HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR

DHA

Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ersan Tatlı, kalp ve hipertansiyon hastalarının ilaç alım saatlerini değiştirebileceklerini, ancak ilaç almayı ihmal etmemeleri gerektiğini ifade etti. Doç.Dr. Tatlı, "Günde 2 kez ilaç kullanan hastalar sahur ve iftar sonrası ilaçlarını alabilir. Ancak günde 3'ten fazla ilaç içmek zorunda olan hastalar hekimlerine danışmalı. Hastalar 3 kat merdiven çıkıp nefes almakta güçlük çekmiyorlarsa, ağrıları yoksa, Ramazanda oruçlarını tutabilir" dedi.

Egzersizin yaşamın her döneminde yararlı olduğunu anlatan Doç.Dr. Ersan Tatlı, Ramazanda herkesin egzersiz yapması gerektiğini kaydetti. Doç. Dr. Ersan Tatlı, "Kalp hastaları ve hipertansiyon hastalarının yanında sağlıklı insanlar da iftarda ağır yemek yememeli, sebze ağırlıklı yemekler yemeli. İftardan 2 saat sonra egzersiz yapılmalı, çünkü yemeğin ardından yapılacak egzersizler koroner arter hastalığını tetikleyebilir" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.