KALP HASTALARINA MEDİTASYON

AFP

Meditasyonun, kalp hastalarındaki ölüm riskini azalttığı ileri sürüldü. İşte bilmediğiniz ilginç bilgiler.

American Heart Association'ın toplantısında konuyla ilgili araştırmaları  hakkında bilgi veren Amerikalı uzmanlar, 201 kişi üzerinde yapılan 9 yıllık  araştırmanın, kalp hastalıklarının yol açtığı ölümlerin, kalp krizlerinin ve  inmelerin yüzde 47 oranında azaldığına işaret ettiğini söyledi.

Wisconsin'deki Medical College ile Maharishi Üniversitesi tarafından  yapılan araştırmada, ortalama yaşı 59 olan 201 kişiden meditasyon yapmalarının  veya yaşam tarzlarını değiştirmelerinin istendiği, meditasyon yapan grubun günde  iki kez 20'şer dakikasını buna ayırdığı belirtildi.

Sonuç olarak meditasyonun hem ölüm oranını azalttığı, hem de kan  basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü ileri süren uzmanlardan Robert Schneider,  uygulamanın psikolojik açıdan faydalarının da unutulmaması gerektiğini  hatırlattı.

Schneider, stresi azaltan bu uygulamanın, kalp krizi, felç ve kalp  hastalıklarından kaynaklanan ölüm oranlarını da aşağıya çektiğinin ilk kez tıbbi  bir araştırmayla doğrulandığını söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.