KALP HASTALARININ YAŞAMI

A.A

Uzman kardiyologlar, kalp damar hastalarının cinsel hayatıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Cinsel hayatınızı bitirmeyin.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp  Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Güleç, kalp  damar hastalarının cinsel hayatını sonlandırmaması gerektiğini belirterek, “Kalp  damar hastasıysanız eşinizle (alıştığınız partnerinizle) cinsel ilişki kurmanın  kalbe getireceği yük; 10 dakika düz yolda yürüdükten sonra, dinlenmeden 22  basamaklı merdiven çıkmanın kalbe getireceği yüke yakındır” dedi.

Prof. Dr. Sadi Güleç, kalp damar  hastalığı teşhisi konulan hastaların merak edip soramadığı önemli konulardan  birinin cinsel yaşamlarını nasıl devam ettirecekleri olduğunu söyledi.

Güleç, kulaktan dolma bilgilerle oluşan genel kanının, cinsel ilişkinin  kalbi fazlasıyla yorarak yeni bir kalp krizi geçirmiş veya bypass-stent  uygulaması gibi işlemlere maruz kalmış hastaların yüzde 25'inin cinsel yaşamına  tamamen nokta koyduğu, yüzde 50'sinin ise ilişki sayısını ciddi derece azalttığı  şeklinde olduğunu kaydetti. Güleç, şöyle konuştu:

“Sağlıklı yaşamın bir parçası olan cinsel ilişki, elbette kalbimize bir  yük getirecektir ancak, yapılan araştırmalar bu yükün sanıldığı kadar büyük  olmadığını göstermiştir. Kalp damar hastasıysanız, eşinizle (alıştığınız  partnerinizle) cinsel ilişki kurmanın kalbe getireceği yük; 10 dakika düz yolda  yürüdükten sonra, dinlenmeden 22 basamaklı merdiven çıkmanın kalbe getireceği  yüke yakındır. Kimileri bu yükü iki kat merdiveni dinlenmeden çıkmak olarak  tanımlamaktadır. Dolayısıyla bu aktivite düzeyini hiç bir şikayeti olmadan  yapabilen kalp hastalarının cinsel yaşamlarını da rahatlıkla sürdürebilecekleri  söylenebilir. Ancak değişik bir partner ile cinsel ilişkinin kalbe getireceği  yükün daha fazla olacağı unutulmamalıdır.”
        
“KALP KRİZLERİNİN YÜZDE 1'İNDE TETİKLEYİCİ”


Sadi Güleç, sağlıklı toplumlarda yapılan değerlendirmelere göre, haftada  iki veya daha fazla sayıda cinsel ilişkide bulunanların ayda bir veya daha az  sayıda cinsel ilişkide bulunanlara göre daha uzun yaşadıklarını gösterdiğini de  kaydetti. Dünya üzerinde meydana gelen kalp krizlerinin sadece yüzde 1'inde  tetikleyici faktörün cinsel ilişki olduğunu söyleyen Sadi Güleç, “Ani ölümlerin  ise sadece yüzde 0.6'sı cinsel ilişki sırasında gelişmektedir” diye konuştu.

Sadi Güleç, ölüm veya kalp krizi ile sonlanan cinsel ilişki vakalarıyla  ilgili de bilgi verdi. Güleç, ölüm veya kalp krizi ile sonlanan cinsel ilişki  vakaları incelendiğinde, çoğunlukla erkeklerin hayatını kaybettiği, bu vakaların  otel odalarında gerçekleştiğini, ilişkinin evlilik dışı olduğu, küçük partnerle  yapıldığı ve yemek ile alkol sonrası yapıldığının tespit edildiğini kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.