KALP HASTALIKLARI KADER DEĞİL

DHA

Uzmanlar açıkladı: Kalp hastalıkları kader değil. Kalp hastalıklarının yüzde 90'ı insan yapımıdır.


İzmir'de konferans veren ABD'nin tanınan kalp sağlığı merkezi Cleveland Klinik'in Kalp Damar Hastalıkları Bölüm Başkan Yardımcısı Kardiyolog Prof. Dr. Murat Tuzcu, “Kalp hastalıkları kader değil. Kalp hastalıklarının yüzde 90'ı insan yapımıdır. İnsan yapımı olduğuna göre önlemek mümkündür” dedi.

Prof. Dr. Murat Tuzcu, Cleveland Klinik'ten üç meslektaşı Prof. Dr. Steven Nissen, Prof. Dr. Walid Saliba, Prof. Dr. Conrad Simpfendorfer ve Doğan Holding Sağlık Danışmanı Dr. Gündüz Tezmen ile İzmir'e geldi. Prof. Dr. Tuzcu, Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene ve İzmir Aile Hekimleri derneği Başkanı Dr. Aynur Toksun'un da katılımıyla birlikte halka açık ‘Kalbimizi dinleyelim’ konferansı verdi. İl Sağlık Müdürlüğü ile Konak Belediyesi'nin desteklediği konferans Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde iki ayrı oturumda gerçekleşti. Prof. Dr. Murat Tuzcu, sabah oturumunda kalp damar hastalıkları hakkında bilgi verip, meslektaşlarıyla birlikte katılımcıların sorularını yanıtladı. Dünyada bir numaralı ölüm nedeninin kalp hastalıkları olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tuzcu, bu konferans dizileriyle kalp damar hastalıkları konusunda halkı bilgilendirip bilinçlendirmek istediklerini söyledi. Kalp damar hastalıklarının yüzde 90'ının insan yapımı olduğunu, bu nedenle de önlemenin mümkün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Murat Tuzcu, şunları söyledi:

“Kalp hastalıklarını önleyebilmemiz için alacağımız tedbirler çok önemli. Sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız? Hasta olmamak için neler yapmalıyız? Sigara içmememiz, yediklerimize dikkat etmemiz, spor yapıp stresten uzak durmamız önlemlerden bazıları. Hasta olduğumuzda doktorun verdiği ilaç tedavisini harfiyen uygulamak önemli. Bu konferansla sağlığı iyileştirme ya da iyiliği koruma okyanusunda bir damla da bizim katkımız olsun istiyoruz.”

Türkiye'de sağlık hizmetlerindeki iyileşme ve başarı sayesinde Cleveland ya da Amerika'da ve Avrupa'da başka merkezlere Türk hasta başvurusunun çok azaldığını belirten Prof. Dr. Tuzcu, “Ancak Türkiye'de kalp damar hastalıkları çok yaygın. Türkiye'ye gelince gördüğüm tablo çok önemli. Kapalı mekanlarda sigara yasağı çok etkin. Bu ikincil sigara tüketimini çok azaltmış. Ayrıca sigarayı bırakmaya teşvik etmiş. Eskiden sigara içtiğini bildiğim insanların bıraktığını görünce çok sevindim” dedi. Kalp hastalıklarında diğer önemli risk faktörünün yanlış beslenme olduğunu kaydeden Prof. Dr. Murat Tuzcu, “Beslenmemizi daha iyi hale getirmemiz gerekiyor. Modernleşmeyle birlikte araba, asansör, yürüyen merdivenlerle beraber gelen hareketsizlik ve kalori yönünden zengin beslenmeyle kilo alma bütün dünyanın büyük belası. Bundan yüz sene önce açlıktan korkuyorduk, şimdi fazla kilodan korkuyoruz. Onun için insanların uyarılması, genel bir hayat tarzı değişikliğinin anlatılması gerekiyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Tuzcu, egzersizin de günlük yaşamımızın bir parçası olması gerektiğini söyledi. Zaman zaman ilaçların zararlı olduğu şeklinde söylentiler çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Murat Tuzcu, “Bir takım rüzgarlar esiyor, ilaçlar zararlı, gerçekten yararları yok, ilaç firmalarının itmesiyle bunlar veriliyor, diye. Bu çok yanlış bir düşünce, inanış. Kimseye gidip de raftan ilaç alıp içmesini istemiyoruz. Ama ilaçları da doktorun verdiği dozda ve sürede kullanılması çok önemli” dedi. Kolesterol sorununa da dikkat çeken Prof. Dr. Tuzcu, dışarıdan çok az kolesterol alındığını, daha çok süt, peynir, etten kaynaklanan yağların karaciğer tarafından kolesterole dönüştürülmesinin söz konusu olduğunu belirtti. Dışarıdan kolesterol alınmasa da vücudun kolesterol yaptığını ifade eden Prof. Dr. Murat Tuzcu, şunları söyledi:

“O kolesterolü yaptıktan sonra vücutta dengeli tutmak için bir takım mekanizmalar var. Birçoğumuzda bu mekanizmalar mükemmel çalışmıyor. Problem buradan doğuyor. Bazı insanların kolesterollerini çok yüksek olması ya da bazı insanların iyi kolesterollerinin düşük olması bir tabiat olayından çok, vücudumuzda o kolesterolü işleme mekanizmasının, metabolizma dediğimiz hadisenin çok iyi çalışmamasından kaynaklanıyor. O nedenle biz hastayı sadece kolesterolü ile değerlendirmiyor, bir bütün olarak ele alıyoruz. Kan şekerinden, tansiyonuna, anne babasının kalp hastalıkları riskinden beslenme şekline kadar bir bütün olarak değerlendirip bir risk sınıfına koyuyor, ona göre ilaç veriyoruz. O nedenle hastalar tansiyonum düştü, kolesterolüm düştü diyerek tedavilerini kendi başlarına kesmemeli. Çünkü iyi dedikleri değerler tedaviyi kestikten sonra tekrar yükseliyor.”

Prof. Dr. Tuzcu, sunumunun ardından kendisini dinleyen hekimlere sorular yönlendirdi. Dr. Gündüz Tezmen'in yönettiği bu bölümde doktorlar kalp pillerinden kalp kapaklarına, erken yaşta kalp krizi ölümlerinden cep telefonlarının kalp hastalarına olumsuz etkisine kadar pekçok soruyu yanıtladı.

Prof. Dr. Murat Tuzcu ve ekibi, Öğleden sonraki oturumda aile hekimlerine ‘Nefes darlığı, kalp yetmezliği olmasın’, ‘Kalp- damar hastalığını önleyebilir miyiz?’, ‘Göğüs ağrısıyla gelen hastaya yaklaşım’, “Çarpıntı- tanıdan tedaviye’ ve ‘Türk Kardiyoloji Derneği'nin kalp hastalıklarıyla mücadelesi” başlıklı konferanslar verdi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.