KALPLERİ DAHA GÜÇLÜ

NTV

Liverpool’daki John Moores Üniversitesinde yapılan araştırma, kadınların kalplerinin erkeklerden daha güçlü olduğunu ortaya koydu.

Kadınların ortalama ömrü neden erkeklerden en az beş yıl daha fazla? Bilim hala bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyor. Bu cevabı arayan Liverpool’daki John Moores üniversitesine bağlı bilimadamları, 250 kişi üzerinde bir araştırma yaptı.

Araştırmaya göre, erkeklerin kalbi 20 yaşından 70 yaşına kadar kan pompalama gücünün yüzde 25’ini kaybediyor. Kadınların kalbindeyse aynı sürede, kan pompalama gücünde çok az değişiklik meydana geliyor.

Bilimadamları, erkeklerin ortalama yaşam süresinin bu farktan dolayı kadınlardan daha kısa olduğunu belirtiyor.

ERKEKLER EGZERSİZLE KORUYABİLİYOR

Yine de, araştırmanın erkekler için ortaya koyduğu sevindirici bir sonuç var. Erkekler kalplerinin kan pompalama güçlerini egzersizle koruyabilir. Buna göre, yaşlı bir erkek atletin kan pompalama gücü, 20 yaşında hiç spor yapmayan genç bir erkekle aynı.

ŞÜPHEYLE YAKLAŞANLAR DA VAR

Çalışmanın sonucuna şüpheyle yaklaşanlar da var. İngiliz kadınların altıda birinin kalp hastalıkları nedeniyle öldüğünü hatırlatan bazı uzmanlar, araştırmaya katılan denek saysının da kesin sonuçlara varmak için yeterli olmadığı görüşünde.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.