Kan pıhtısı nedir?

Kan pıhtısı, sıvı halden jel benzeri veya yarı katı hale dönüşen bir kan yığınıdır. Kan pıhtısı oluşması için en yaygın yer alt bacağınızdadır. Damarlarınızdan birinin içinde bir pıhtı oluştuğunda, her zaman kendi kendine çözülmez. Bu çok tehlikeli ve hatta yaşamı tehdit eden bir durum olabilir.

KAN PIHTILAŞMASI NEDİR?

Kan Pıhtılaşması, örneğin bir kesiğiniz olduğunda çok fazla kan kaybetmenizi engelleyebilecek gerekli bir işlemdir. Hareketsiz bir kan pıhtısı genellikle size zarar vermez, ancak hareket etme ve tehlikeli hale gelme şansı vardır. Bir kan pıhtısı kırılır ve damarlarınızdan kalbinize ve akciğerlerinize giderse, sıkışabilir ve kan akışını engelleyebilir. Bu tıbbi bir acil durumdur.

KAN PIHTISI ATMA BELİRTİLERİ

Belirgin semptomları olmayan bir kan pıhtısı olması mümkündür. Semptomlar ortaya çıktığında, bazıları diğer durumların semptomları ile aynıdır. En sık görüleni ise - Beyinde kanama, inme, beyne pıhtı atma'dır.

BACAK VEYA KOLDA KAN PIHTISI BELİRTİLERİ

Kan pıhtısı oluşması için en yaygın yer alt bacağınızdadır.

İşte Bacak veya kolda kan pıhtısı belirtileri;

- Bacaklarda şişme
- Bacaklarda Ağrı
- Bacak ve ayaklarda hassasiyet
- Yanma hissi
- Bacak damarlarından kırmızımsı renk değişikliği
- Hiçbir belirtiniz olmayabilir
- Çok fazla acı çekmeden sadece küçük baldır şişmesi yaşayabilirsiniz. - Pıhtı büyükse, tüm bacağınız şiddetli ağrı ile şişebilir.

Aynı anda her iki bacakta veya kolda kan pıhtısı olması yaygın değildir. Belirtileriniz bir bacak veya bir koldan izole edilirse, kan pıhtısı olma şansınız artar.

KALP KRİZİ VE KALPTE KAN PIHTISI BELİRTİLERİ

Kan pıhtıları vücudun herhangi bir yerinde olabilir ve ciddi sorunlara neden olabilir. Ancak kalpte meydana geldiklerinde pıhtılar kritik kan akışını kesebilir ve kalp krizine neden olabilir. Kalp, kan pıhtısı için daha az yaygın bir yerdir, ancak yine de olabilir.

İşte kalpteki bir kan pıhtısı belirtileri:

- Mide bulantısı
- Mide ekşimesi
- Göğüs ağrısı
- Sersemlik
- Nefes darlığı
- Kol, boyun, sırt veya çenede ağrı
- Terlemek

Kalbin kendisinde pıhtılar oluştuğunda buna koroner arter trombozu denir. Bu pıhtılar genellikle kalbin atardamarlarında oluşan yağ dokuları koptuğunda ve kalp dokularına kan akışını engellediğinde ortaya çıkar. Bu kan akışı durduğunda kalp dokuları oksijen ve diğer besin maddelerini alamaz.

KARINDA KAN PIHTISI BELİRTİLERİ

Karında gelişen kan pıhtıları çeşitli organları hedef alabilir, bu nedenle semptomlar kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar herhangi bir semptom geliştirmeyebilir veya fark etmeyebilir.

İşte karında kan pıhtısı belirtileri:

- Şiddetli karın ağrısı
- gelen ve giden karın ağrısı
- Mide bulantısı
- Kusma
- Kanlı dışkı
- İshal
- Karında şişkinlik veya şişlik
- Asit olarak bilinen abdominal sıvı birikimi
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Mart 2022

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.