Kanser ağrılarına çözüm

Şiddetli kanser ağrısını dindiren yöntem: Perkutan Kordotomi.

Şiddetli kanser ağrısını dindiren yöntem: Perkutan Kordotomi.

kanseragrilariAkciğer kanseri hastası Mustafa Özbay, şiddetli göğüs ve sırt ağrısından 'Perkutan Kordotomi' tedavisiyle kurtuldu. Doç. Serbülent Gökhan Beyaz, hastanın yaşam kalitesine önemli katkı sağlayan yöntem için, "Başarı oranı % 90’ın üzerinde" dedi. Şiddetli göğüs ve sırt ağrısı şikayetiyle Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine (SEAH) başvuran 70 yaşındaki Mustafa Özbay'a, tetkikler sonucu akciğer kanseri teşhisi konuldu. İlaç tedavisine başlayan ve bir sonuç alamayan Özbay, SEAH Anesteziyoloji Reanimasyon Anabilim Dalı ile Algoloji Kliniğinde görevli doktorların bilgisayarlı tomografi eşliğinde yaptığı "Perkutan Kordotomi" tedavisi sayesinde ağrılarından kurtuldu. Özbay, bir günlük istirahatinin ardından taburcu edildi.

AĞRI DUYUSUNU BEYNE TAŞIYAN YOLLAR TAHRİP EDİLİYOR

Uygulamayı yapanlardan Doç. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, iğne elektrodlar sayesinde hastanın boyun hizasından omuriliğe girdiklerini, ağrı duyusunu beyne taşıyan yolları bularak tahrip ettiklerini söyledi. Hastaya genel anestezi verilmediğini ve neşter kullanılmadığını açıklayan Beyaz, uygulama hakkında şu bilgileri verdi: "Teknik olarak bu işlem bilgisayarlı tomografi görüntüsü eşliğinde güvenle yapılmaktadır. İğne elektrodlar ağrıyı taşıyan yolun ön tarafında omuriliğin içerisine yerleştirilir, radyofrekans cihazıyla uygun duyusal uyarılar verilerek, ağrının olduğu anatomik yerle uyarının örtüşmesi aranır. Hemen sonra hastaya zarar vermemek için bizim 'motor uyarı' dediğimiz kol ve bacak hareketlerinin olup olmadığının testleri yapılır. Sonuçta motor lifler içerisindeysek kol-bacak ve diğer hareketler görülebilir. İstediğimiz yerdeysek sadece o bölgede sızlanma, elektriklenme hissedilir. Sonraki işlem kontrollü lezyon oluşturmadır. İşlem tedricen ve kontrollü şekilde gerçekleştirilir. Bu esnada 'hasta daha konforlu olsun, ağrı hissetmesin' diye sedo-analjezi uygulanır. Girişim sonlandırılır. Hastalar sorunsuz şekilde servise gönderilir."

"MORFİN TEDAVİSİNDEN ÖNCE YAPILMALI"

Doç. Beyaz, bu yöntemin ağızdan opioid (morfin türevi ilaçlar) tedavisine geçmeden önce uygulanması gerektiğine dikkati çekerek, "Bu teknik son çare olarak düşünülmemelidir. Bu yöntemin uygulanması, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırmaktadır. Başarı oranı ise yüzde 90’ın üzerindedir ve tedaviye anında yanıt alınmaktadır" şeklinde konuştu. Hasta Mustafa Özbay da tedavi öncesi şiddetli ağrılar yaşadığını anlatarak, "Hekimlerimize 'artık beni bu ağrılardan kurtarın' dedim. Yapılan uygulamayla ağrılarım dindi. Gördüğüm tedaviden ve ilgiden çok memnunum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim" ifadesini kullandı. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Temmuz 2015Yayınlanma Tarihi:11 Temmuz 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.