Kanser bu yıl 8 milyon can alacak

Bu yıl, dünya genelinde kanserden, yaşları 30 ile 69 arasında değişen sekiz milyondan fazla insanın öleceği tahmin ediliyor.

Bu kişilerin yarısı 30-69 yaş aralığında ve bu rakam New York’un toplam nüfusuna eşit. Önde gelen kanserle mücadele örgütü International Cancer Control’ün Dünya Kanser Günü dolayısıyla yayımladığı verilere göre, gerekli önlemlerin alınmaması halinde önümüzdeki yirmi yıl içinde kanser, diyabet, akıl, kalp ve solunum hastalıklarının toplam maliyeti 47 trilyon dolara ulaşacak.

Bu rakam küresel gayri safi hasılanın yüzde 75’ine karşılık geliyor.Bu beş kronik hastalığın ekonomiye etkisinin 2008’deki küresel finansal krizden daha ağır olacağı belirtiliyor.

Örgütün “We can. I can.” (Yapabiliriz. Yapabilirsin.” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında kamu sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesinin birçok insanın hayatını kurtarabileceği belirtildi.

'VAKALARIN ÜÇTE BİRİ HAYAT TARZINI DEĞİŞTİRMEKLE ÖNLENEBİLİR'

Örgüt, dünya genelinde hükümetlerden şu taleplerde bulundu:

- Rahim ağzı ve karaciğer kanserine yol açan enfeksiyonları önlemeye yönelik aşı programlarının hayata geçirilmesi.
- Rahim ağzı, meme ve bağırsak kanserleri için, tarama ve erken teşhis olanaklarının artırılması.
- Tütün ürünlerinin vergilendirilmesi, denetimi ve bu konudaki mevzuatın iyileştirilmesi.
- Dernek uzmanları, kanserin önlenmesi için bireylere de önemli sorumluluklar düştüğünü vurguluyor.
- Yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle dünya genelindeki kanser vakalarının üçte birinden fazlasının önlenebileceği belirtiliyor.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:11 Şubat 2016Yayınlanma Tarihi:05 Şubat 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.