KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

DHA

Hiç doğum yapmamanın ve ileri yaşlarda çocuk doğurmanın meme kanseri riskini artırdığını biliyor muydunuz?

 


Sivas’ta, meme kanserinden korunmanın yolları ve erken tanının önemi konusunda kadınlara yönelik konferans düzenlendi. Konferansta hiç doğum yapmamanın ve ileri yaşlarda çocuk doğurmanın meme kanseri riskini artırdığı belirtilirken, çocuk emzirmenin de riski azalttığına vurgu yapıldı.

Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen konferansta Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Meryem Yılmaz meme kanserini tüm yönleri ile anlattı. Her kadının meme kanserine yakalanabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, erken tanının önemine değindi. Meme kanserine yakalanmada risk grupları hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, ailesinde kanser hastalığı bulunanların, hormon tedavisi görenlerin, alkol ve sigara kullananların ve menapoz döneminde hızla kilo alanların meme kanserine yakalanma riskinin diğer insanlara göre daha fazla olduğunu belirtti.

Meme kanserinde erken tanı ve teşhisin hayati önem taşıdığını belirten Yrd. Doç. Dr. Meryem Yılmaz, bu nedenle kadınların sıklıkla kendi kendilerini elleri ile kontrol etmelerini ve göğüslerinde sert bir kitle ile karşılaştıklarında vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını önerdi. Meme kanserinden korunmanın yolları hakkında da bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, doğum yapmanın ve çocuk emzirmenin kansere yakalanma riskini azalttığını ancak ileri yaşta yapılan doğumun bu riski artırdığını da belirterek, "İleri yaşlarda doğum yapmak vücuttaki ostrojen hormonunda değişikliğe neden olduğu için meme kanseri açısından riskli. Yani ileri yaşta doğum yapan bir kadının meme kanserine yakalanma riski genç yaşta doğum yapan bir kadınınkine göre daha yüksek.

Öte yandan meme kanserinde emzirmekte çok önemli. Çocuk emziren kadınların meme kanserine yakalanma riski daha azdır" dedi. Konferansa katılan kadınlar anlatılanları dikkatle dinledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Nisan 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.