Kanserde tarama erkene çekildi

Meme kanserinin erken tanısı için tarama başlama yaşı 50'den 40'a düşürüldü.

Meme kanserinin erken tanısı için  tarama başlama yaşı  50'den 40'a düşürüldü.

Türkiye'de meme  kanserli hastaların yarıya yakınının 50 yaşın altında olması nedeniyle tarama  programında revizyona gidildi. Sağlık Bakanlığı, hastalığın erken tanısı için  tarama başlama yaşını 50'den 40'a düşürdü. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç.  Dr. Murat Gültekin, bakanlığın yeni kanser tarama programıyla ilgili AA  muhabirine açıklamalarda bulundu. Tarama programında revizyona gitmeden önce bilim adamlarıyla ve  uluslararası örgütlerle görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Gültekin,  uzun bir değerlendirme süreci sonrası yeni programın oluşturulduğunu ifade etti.

“YAŞ DÜŞÜRÜLDÜ” Meme kanserinde tarama başlama yaşının 50'den 40'a düşürüldüğünü bildiren  Gültekin, şu bilgileri verdi:

“Türkiye'de meme kanseri batıya göre daha az görülüyor. Ancak, batıda  meme kanserli hastalar içinde, hastalığın genç nüfusta görülme oranı yüzde  15-20'ler civarındayken ülkemizin de içinde bulunduğu bölgede bu oran daha  yüksek. Ülkemizde bu hastalığın görüldüğü vakaların yarıya yakını 50 yaşın  altında. Bu nedenle tarama başlama yaşını düşürdük. Daha önce 50-69 yaş olan  tarama aralığını 40-69'a çekerek meme kanserinde erken tanıyı hedefliyoruz.  Böylece ülkemizdeki bayan nüfusta meme kanserini daha genç yaşlarda  yakalayabileceğimizi ümit ediyoruz. Hastalık 40 yaşın altında az görüldüğü için  bu konuda ulusal bir politika oluşturmaya gerek görmedik.” Gültekin, meme kanseri taramasında kullanılan mamografiyi de bilim  adamlarınca değerlendirdiklerini ve “devam” kararı aldıklarını söyledi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Aralık 2012