Kansere karşı Emily terapi

ABD’de, 7 yaşındaki Emily Whitehead’in lösemiyi yenmesini sağlayan devrim niteliğindeki tedavinin ayrıntıları ortaya çıktı.

ABD’de, 7 yaşındaki Emily Whitehead’in lösemiyi yenmesini sağlayan devrim niteliğindeki tedavinin ayrıntıları ortaya çıktı.

emily_terapiBritish Medical Journal’da önceki gün yayınlanan makalede, Pennsylvania Üniversitesi’nin Philadelphia’daki Çocuk Hastanesi Kanser Merkezi’nde uyguladığı yöntem, vücudun bağışıklık sistemindeki hücrelerin kanserli hücreleri yok etmesini sağlıyor.

SİLAH KENDİ BEDENİ

Bu yöntemde, T hücresi olarak anılan beyaz kan hücreleri alınarak genetik olarak değiştiriliyor ve kanserli hücreleri tanıyıp yok edecek hale getiriliyor. Bu genetik değişimi sağlamak için ise AIDS hastalığına yol açan HIV ile aynı familyadan bir virüs kullanılıyor. Uzmanlar henüz çalışmaların sürdüğünü ancak beş yıl içinde kanser hastalarına “kemoterapi gerektirmeyen” bir tedavi yöntemi sunabileceklerini söylediler. Buna göre lösemi hastaları kemoterapi görmek zorunda kalmayacak, bunun yerine uygun ilik bulunup nakledilene kadar her gün bir doz alınacak bir ilaç tedavisi verilecek.

KOŞUP OYNUYOR

Geçen yıl aralık ayında lösemiden kurtulduğu açıklanan Emily Whitehead, artık normal yaşamına dönmüş durumda, yaşıtları gibi koşup oynayabilmenin keyfini çıkaran küçük kız sadece kendisini tanıyıp fotoğraf çektirmek isteyenlerden rahatsız. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Mart 2013Yayınlanma Tarihi:31 Mart 2013