KANSERİ TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM

A.A

Kansere karşı geliştirilen hücre tedavi yöntemiyle kemoterapinin hasta üzerinde bıraktığı olumsuz etkiler azaltılacak.

 


İstanbul Üniversitesi (İÜ)  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Nil Molinas  Mandel, akciğer kanserine karşı geliştirilen “hücre tedavi” yöntemiyle  kemoterapinin hasta üzerinde bıraktığı olumsuz yan etkilerin azalacağını  belirterek, “Elektrik düğmesini kapatır gibi düşünülmesi gereken, tek tek  kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemeye yönelik bir uygulama” dedi.

Mandel, yeni tedavi yöntemine ilişkin birçok kanser türünde kullanılan kemoterapi uygulamasının, birey üzerinde saç  dökülmesinden böbrek aksaklıklarına, deri dökülmelerinden eklem ağrılarına kadar  yan etkiler gösterdiğini söyledi.

Akciğer kanserine karşı geliştirilen “hücre tadavi” yöntemiyle sadece  hastalıklı hücrelerin tedavi edileceğini ifade eden Mendel, tedavinin olumlu  sonuç vermesinin kişinin iradesine ve iyileşme isteğine de bağlı olduğunu  söyledi.

Kemoterapi seanslarına başlamadan önce birey üzerinde belirli ilaç  takviyeleri yaptıklarını söyleyen Mandel, böylece kemoterapinin yol açtığı baş  dönmesi, mide bulantısı ve benzeri fiziksel etkilerin azaltılmasının önerilen  ilaçların kullanımı ile giderilebileceğini belirtti.

Tıbbın her geçen gün gelişim gösterdiğini, kanser tedavisinde çok daha  ile bir aşamaya gelineceğini ifaüde eden Prof. Dr. Mandel, şunları söyledi:

“Akciğer kanseri tedavi sürecinde oluşabilecek yan etkilerin azaltılması  konusunda, hastalara uygulayabileceğimiz yeni yöntemler geliştirdik. Akciğer  kanserinde, sadece hücre tipiyle birtakım hedefli tedavilerin artı sonuçlarını  aldık. Akciğer kanserlerinin bir kısmında kemoterapi ile birlikte hedefe yönelik  tedaviler de kullanılacaktır. Hedefli tedavi deyince, kanserli hücre  özelliklerine göre hücrenin büyümesini çoğalmasını tetikleyen birtakım bulgular  var. Bu bulguları baskılayan, bunu hücreye bölünme ve çoğalma sinyalini veren  mekanizmayı durduran ilaçlar ortaya çıktı.

Akciğer kanserine karşı geliştirilen  hücre tedavi yöntemiyle kemoterapinin olumsuz yan etkileri azalacak. Tek tek  kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemeye yönelik bir uygulama. Tıpkı elektrik  düğmesini kapatır gibi tek tek hücrenin büyümesini, çoğalmasını durduran ilaçlar  kullanılacak. Bölgesel değil, sadece hasta hücrelere uygulanabilecek bir tedavi  yöntemidir. Bu ilaçların kullanımından sonra hasta hücreler çoğalmıyor, sağlıklı  hücreler ortaya çıkıyor. Sonuç olarak kemoterepinin etkilediği büyük alandaki  canlı hücre de yok olmayacak.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.