KANSERİN BAŞLICA NEDENİ SİGARA

Zeynep Güçlücan

Tüm dünyada 1.1 milyar kişinin, Türkiye'de ise yetişkin nüfusun yarısına yakınının kullandığı sigara, her yıl 100 bin kişinin çeşitli hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirmesine neden oluyor. Diş Hekimi Dr. Özkan Çankaya, vücudun her bölgesi için zararı tartışılmaz olan sigaranın ağız ve diş sağlığı için oluşturduğu en büyük tehdidin "Ağız Kanserleri" olduğunu, bunun yanı sıra pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirdiğini anlatıyor.

Diş Hekimi Dr. Özkan Çankaya, kullananlarda ölümcül sonuçlara neden olan sigaranın, ilk temas kurduğu bölge olan ağız dokuları için de büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtiyor. Sigara kullananların ilk sorununun ağız kokusu olacağını açıklayan Dr. Çankaya, sigaranın ağız içindeki kimyasal dengeyi etkilediğini ve dişlerde plak oluşumunu hızlandırdığını da sözlerine ekliyor.

Ağız kokusunun sigaranın en masum zararlarından biri olduğunu açıklayan Dr. Çankaya, ağız kanserinin başlıca nedenlerinden birinin sigara olduğuna dikkat çekiyor. Bu kanser türünü oluşturan nedenlerin en başında %75'lik oranla sigara alışkanlığı gelmektedir. Dr. Çankaya, ağız kanserinin belirtileri içinde yer alan, ağız içinde veya çevresinde beyaz ya da kırmızı renkte, hassas, tahriş olmuş alanların oluşması, alt veya üst çenede meydana gelen şişlikler ve bunun sonucu protez dengesinin bozulmasının hastaların kendi kendilerine çok fazla fark edemeyecekleri durumlar olduğunu açıklıyor. Bu nedenle hastalıktan korunmada, düzenli diş kontrollerinin aksatılmadan yapılması gerektiğinin altını çizen Dr. Çankaya, sigara kullanan kişinin sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra ağız kanseri riskinin hiç sigara kullanmayan kişiyle aynı seviyeye geleceğini belirtiyor.

Dr. Çankaya, sigaranın neden olduğu zararları şöyle sıralıyor:

- Dilde ve tat alma duyusunda bozulmalar olur.

- İçeriğindeki nikotin ile birlikte dişlerin üzerinde katran artıkları, koyu kahverengi lekeler oluşturur. Bu lekeler ve katran ihmal edildiğinde, bunların altında ortaya çıkan diş çürükleri ve lekeler çok zor fark edilir.

- Ağız içindeki kılcal damarlar etkilenir ve dokuların kanlanma miktarı azalır. Buna bağlı olarak sigara içenlerde yara iyileşmesi daha zor gerçekleşir.

- Sigara kullanan kişilerin dişeti hastalıklarına yakalanma oranı daha yüksektir. Özellikle diş eti çekilmelerine sıklıkla rastlanır.

- Diş taşı oluşumunun artmasına neden olur.

- Sosyal bir sorun da teşkil eden ağız kokusunun başlıca nedenlerinden biri sigara kullanımıdır.

- Ağızda doku bozulmalarına neden olur.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.