Karabiberli dondurma ister misiniz?

Hindistan'da en çok dondurma tüketen insanlar Guceratlılar.

Kim dondurmasında karabiber ister? Ya da fındık parçalı, etrafına Hint tatlısı laddu sarılmış dondurmaya ne dersiniz?

Ağzınız sulanmıyor ya da suratınız buruşmuyorsa, betel yaprağıyla sarılmış, gümüş varakla kaplanmış baharatlı dondurma nasıl olur?

Veya dondurmanıza taze zencefil ya da kakule koymasına ne dersiniz?

Yemek yazarı Marryam H Reshii, "Dünyanın başka herhangi bir yerinde bunlar kulağa delice gelebilir ama eyaletimiz Gucerat'ın dondurmalarıyla ünlü olmasının nedeni bu malzemeler" diyor.

Gucerat Hindistan'ın dondurma bölgesi. Devletin kazancının yüzde 12'si, yaklaşık 1,3 milyar dolar, dondurma satışlarından geliyor. Bölgedeki büyük küçük 50 dondurma üreticisi için işler oldukça yoğun.

Hindistan'ın en eski dondurma fabrikaları bu bölgede bulunuyor. Bölgedeki en büyük fabrikalardan biri olan Vadilal 1907'de ev yapımı dondurmaları şişelerle ithal etmeye başlamıştı.

Başka bir büyük dondurmacı olan Havmor ise girişimci bir Pencaplı göçmen tarafından 1944'te Pakistan'da açıldı.

Guceratlıların tatlı yemeyi sevmesi ve yemekte yeniliklere açık olması, ayrıca yazların uzun ve sıcak, sütün kaliteli ve elektriğin bol olması da duruma katkı sağlıyor.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Temmuz 2016Yayınlanma Tarihi:13 Temmuz 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.