KARARSIZ KALMAYIN!

KARARSIZ KALMAYIN!KAYNAK: FormSante

Karar verme güçlüğünün en büyük nedeninin, aslında ne istediğimizi bilemememizden kaynaklandığını düşündünüz mü?

Eğer ne istediğimizi tam olarak tespit edebilirsek, karar almakta zorlanmaz ve herhangi bir teklife daha kolay 'Evet' ya da 'Hayır' diyebiliriz. Çünkü o zaman duygularımızla birlikte aklımızı da işin içine kattığımızdan, istediklerimizin olması için çaba gösterecek ve pozitif bir enerjiyle işe koyulacağız.

Karar verme güçlüğü çeken, kendisi hakkında en doğruyu bulmaya çalışırken ikilem içinde kalan kişiler için uzmanlar, basit ve etkili üç yol öneriyorlar:

1- Durumu net olarak tarif edin

Karar verme sürecinin başında bazı önemli sorulara yanıt bulmak gerekir: Mesele tam olarak nedir? (Örneğin 'Neden yeni bir işe girmek istiyorum?' gibi.) 'Benim dışımda bu yeni durumdan etkilenecek olanlar var mı?( Eş, çocuk, anne-baba vs.) 'Karar verirsem hayatımda neler değişecek?' Bu sorularla ilgili aklınızdan geçen her şeyi not edin.

2- Tereddüt etmenize neden olan ne?

Büyük kararlar alınacağı zaman sadece yolunda gitmeyecek, olumsuz şeyler gelir gözümüzün önüne. Aslında bunda fazla bir sakınca yok, çünkü endişeleri, engelleri ve olası olumsuz sonuçları göz önünde bulundurmak son derece önemlidir. Ancak, bunun kadar önemli olan başka bir şey de, bu endişe ve engelleri doğru değerlendirmektir. Dolayısıyla, kimi olasılıkları -adı üzerinde- olasılık olarak görmek gerekir.

3- Bilgi toplayın

Planlı ve programlı şekilde konuyla ilgili bilgi toplayın. Tuttuğunuz bu notlar, doğru soruları sormanıza yardım edecektir. Uzmanlık gerektiren alanlarda uzmanlardan yardım almaktan çekinmeyin. Örneğin kendi işini kurma düşüncesinin ayaklarının yere bastığından emin değilseniz, ortaklığı teklif eden kız arkadaşınıza değil, bu alanda yetkin olduğunu düşündüğünüz kişi ve kurumlara başvurun.

Karar verme gücünüzü geliştirebilirsiniz

1- Günde kaç kez karar vermek zorunda kaldığınıza dikkat edin. Birçok konuya, neredeyse kendiliğinden karar verdiğinizi fark ettiniz mi? Bunun ardından hangi kararları almanın sizi en fazla zorladığını bulmaya çalışın. Bu türden kararlarla ilgili geçmişte yaptıklarınızı gözünüzün önünde canlandırın, hem olumlu örnekleri, hem olumsuz olanları. Unutmayın, geçmişte yaptığı hatalardan ders alan kişi, geleceğe daha az endişeyle bakar.

2- Küçük sorumluluklarla başlayın. Kullanılmayan organlar işlemez. Dolayısıyla, başta küçük sorumlulukları alın. Gideceğiniz bir filme siz karar verin. Bazen dışarı çıkmak istemediğinizde 'Hayır' demekten çekinmeyin. Bunlar sizin için küçük egzersizler olacaktır.

3- Artı-eksi listelerini doğru şekilde yapın. Aksi halde hiçbir işe yaramazlar. Yani, önce genel kriterlerinizi tespit edin. Örneğin: İş hayatında benim için önemli olan ne? (Maaş, işe gidiş yolu, çalışma saatleri...) Bu kriterlerin her birine önem derecelerine göre puan verin. Bu puanlamaya dayanarak, karşınıza gelen yeni bir iş teklifini en uygun şekilde değerlendirebilirsiniz.

Vereceğimiz kararların başkalarının hoşuna gitmeyeceği endişesi de kararsızlığı etkileyen ve yenmemiz gereken bir düşünce biçimidir. Ama siz onlar değil, kendinizsiniz. Yaşamınız boyunca edindiğiniz deneyimler ve gereksinmeleriniz, sizi böyle bir karara itmiştir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.