KARDEŞ İLİŞKİLERİ

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Kardeşler arasındaki ilişkiler nasıl olmalı? Anne ve baba nasıl bir tavır sergilemeli? Prof. Dr. Tarhan anlatıyor:

Npİstanbul Hastanesi kurucusu psikiyatrist ve Yeşilay gönüllüsü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Yeşilay Dergisi'nin Eylül-Ekim sayısında kardeş ilişkilerini anlattı:

"Anne baba çocuklar arasında her koşulda eşitlik sağlayamayabilir. Mutlaka bir eşitlik yerine, çocuklar arasında adalet tesis edilmeli, birine diğerinden daha fazla ilgi gösterme zorunluluğu varsa bu, diğer çocuk da daha az sevilme duygusu uyandırmayacak bir biçimde yapılmalıdır. Kardeşlik hukukunun, örneğin kaybedilen bir oyuncaktan daha önemli olduğu çocuklara öğretilmelidir. Bunu öğrenen çocuklar hem kardeşlerinin sahip olduğu şeyleri kıskanmaz hem de kardeşlerinin hakkı olduğunu düşündükleri şeylerden pay istemezler.
 
Kardeşlik ilişkisinin birtakım fedakarlıkların ötesinde bir değer taşıdığı, burada fedakarlık yapanın kaybetmediği, aslında kardeşini mutlu ettiği için kazandığı bilinci çocuklara benimsetilebilmelidir. Empati (eş uyum) yani, olaylara karşıdaki kişinin penceresinde bakabilme, karşıdakinin duygularını ve ihtiyaçlarını ve onları mutlu edecek şeyleri görür ve bunları karşılayabilmek için çaba gösterirler.

İnsanın içerisinde hem iyicil güçler, hem de kötücül güçler vardır. Kötücül güçleri beslersek sadece kendi istediklerinin karşılanmasını bekleyen, vermeden almak isteyen bir insan ortaya çıkar. İyicil güçler beslendiği zamansa vermeyi, faydalı ve yardımsever olmayı seven, yani iyilik yapmaktan zevk alan bir insan gelişir.  Çocuk fedakarlığı zorunlulukla değil içinden gelen bir istekle yapmalıdır.

Fedakarlığın, verici olmanın, iki türü vardır; ilkinde kişi bunu gerçekten istemediği halde aklı " vermesi gerektiğini" söyler. İkincisinde ise seve seve, isteyerek verme söz konusudur. İdeal olan bu fedakarlıktır, diğeri bir süre sonra kişinin bastırılmış duygularını ortaya koymasıyla sonuçlanabilir.

Bir insana isteyerek verme özelliğini kazandırmak için çocukluk dönemi en ideal zamandır. Aileler gerek model olarak gerekse vermenin güzelliğini anlatarak çocuklara bu davranış kazandırılmalıdır. "


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.