Kardeşinin hayatta kalması için doğdu!

Ceylan ailesi, hasta kızları Ebrar’a genetik uyumlu bir kardeş için tüp bebek merkezine başvurdu. Genetik tüp bebek tedavisiyle 3 ay önce Berra doğdu. Minik Ebrar, tedavilere olumlu yanıt verdi.

Ceylan ailesi, hasta kızları Ebrar’a genetik uyumlu bir kardeş için tüp bebek merkezine başvurdu. Genetik tüp bebek tedavisiyle 3 ay önce Berra doğdu. Minik Ebrar, tedavilere olumlu yanıt verdi.

kardesKonya’da doğuştan nadir görülen kemik iliğinin yetersizliği sendromu olan Ebrar’ın, yanak içi ve saç dokusundan örnek alınarak çıkarılan genetik haritasıyla kardeşi Berra dünyaya geldi. Ebrar’ın tedaviye olumlu yanıt vermesi ve ilik nakline ihtiyaç duymaması ailesinin sevinç kaynağı oldu. Anestezi teknisyeni 23 yaşındaki Şeyda ile 33 yaşındaki Yener Ceylan çiftinin 1.5 yıl önce dünyaya gelen ilk çocukları Ebrar’ın kan değerlerinin doğumdan sonra düşük olduğu görüldü.

KORDON KANI SAKLANIYOR

Sürekli kan transferi yapılan Ebrar’ın kemik iliğinin yeteri kadar çalışmadığı belirlenince ailesi, doktorların tavsiyesiyle kemik iliği nakli yapılabilmesi için doku uyumlu bir kardeş dünyaya getirmeye karar verdi. Ceylan çifti, sağlığına kavuşmasını istedikleri kızlarına genetik uyumlu bir kardeş için tüp bebek merkezine başvurdu. Genetik tüp bebek tedavisiyle 3 ay önce Berra doğdu. Berra’nın dokularının, ablası Ebrar’a tam uyumlu olduğu tespit edildi. Ailenin bu süreçte hasta olan kızları Ebrar, tedavilere olumlu yanıt verince kemik iliği nakline ihtiyaç kalmadı. İlerleyen dönemlerde nakil için Ebrar’ın ihtiyaç duyabileceği ihtimaline karşı Berra’nın tedavi amaçlı kordon kanı saklanıyor. Kızının rahatsızlığı ortaya çıktıktan sonra adeta büyük bir savaş verdiklerini dile getiren anne Şelda Ceylan, “Eşim sürekli araç kiraladı. Olumsuz hava şartlarında kızımı hastaneye götürmek için çok çaba sarf ettik. Ebrar’a yeterli kan verilmesi için mücadele ettik. Özel tahlillere para yetiştirmekte zorlandık. Ebrar’ı sürekli hastaneye götürdüğümüz için eşim işinden ayrıldı, şimdi işsiz” dedi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Mart 2014Yayınlanma Tarihi:22 Mart 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.