KARİYER YAPARKEN DİKKAT!

Akşam

Uzmanlara göre hormon dengesi bozulan iş kadınları, yuvarlak hatlarını giderek yitirirken kısırlık riskiyle de karşı karşıya.

İş dünyasında parlak ve başarılı bir kariyeri olanlara 'canavar gibi' yakıştırması yapılır. Zira tuttuğunu koparmak bu dünyanın en önemli meziyetidir. Ama yeni bir bilimsel araştırma böylesine zorlu ve rekabetçi ortamlarda çalışan kadınların erkek rakiplerini sollayacak kadar çok para ve yüksek pozisyonlar kazanırken, öte yandan kadınlıklarından çok büyük bir şeyi kaybetme riski taşıdıklarını ortaya koydu: Doğurganlıklarını!

Utah Üniversitesi'nden antropolog Prof. Elizabeth Cashdan'in yaptığı yeni bir bilimsel araştırma 'çocuk da yaparım kariyer de' mantığının pek de doğru olmadığını söylüyor. Çünkü araştırma erkek doğasının en belirgin özelliklerinden olan rekabet etme ve kazanmak için savaşma dürtüsüyle yoğrulan iş dünyasında başarı ve kariyer peşinde koşan kadınların, kadınlık hormonlarının giderek zayıfladığını ortaya koyuyor.

Prof. Cashdan'ın Current Anthropology dergisinde yayınlanan araştırmasına göre iş hayatında aktif olarak çalışan, yoğun iş temposu, stres ve acımasız rekabete maruz kalan kadınların hormon dengelerinin değişmesiyle klasik kadınsı vücut tipi de elden gidiyor. Binlerce yıldır doğurganlıkla özdeşleştirilen kıvrımlı ve yuvarlak hatlı kadın bedeni kariyer odaklı modern yaşamda kıvrımlarını kaybederek bir bakıma erkeksileşiyor. Dahası hormonların değişime uğramasıyla bu kadınlar çocuk sahibi olmak istediklerinde de ciddi sorunlarla, hatta kısırlıkla karşı karşıya kalabiliyor!

KIVRIMLI KADIN DAHA DOĞURGAN

Prof. Cashdan iş dünyasında top koşturan kadınlarda meydana gelen değişimi şöyle açıklıyor: 'İş stresi ve başarma arzusu kadınların hormon dengesinde değişimlere sebep oluyor. Çünkü kadınlık hormonu olan östrojen, yerini acımasız iş ortamında güç, dayanıklılık ve rekabet etme özellikleriyle bağlantılı olan ve içinde erkeklik hormonu testosteronu da barındıran androjen hormonlara bırakıyor.' Cashdan'a göre bu hormon değişiminin göstergesi de kadınların vücut tipinde, özellikle de bel ve kalça genişliğinde yaşanan değişim. Araştırmada kullanılan ve bel çevresinin kalça çevresine bölünmesiyle elde edilen WHR adlı ölçü, değişimi rakamlarla gösteriyor. Zira pek çok tıbbi araştırma dolgun göğüslü, ince belli, geniş kalçalı; yani 90-60-90 olarak nitelendirilen kum saati görünümlü kadınların diğerlerine nazaran daha doğurgan olduğunu söylüyor. Hatta 2004 tarihli bir araştırma kum saati görünümündeki kadınların kadın üreme hormonu olan estradiol'ü diğer tiplerdeki kadınlardan yüzde 30 daha fazla salgıladığını ve böylece hamile kalma ihtimalinin diğerlerinden üç kat fazla olduğunu ortaya koyuyor. En doğurgan kadın vücudu için verilen WHR oranı ise 0,7. Yani belin çevresinin kalçanın çevresinin yüzde 70'i oranında olması. Buna örnek olarak Marilyn Monroe'yu düşünebilirsiniz.

İşte bu noktada kariyer peşinde koşan kadınların sorunu da gün ışığına çıkıyor. Zira 37 farklı kültür ve toplumdan kadınları analiz eden Prof. Cashdan, iş dünyasının rekabetçi ortamında ter döken kadınların vücut şeklindeki değişimi, kıvrımları nasıl yitirip gittikçe düzleştiklerini de açıkça ortaya koyuyor. 'Son yıllarda kadınlarda göğüs ve kalçadan çok, belde bir kalınlaşma olduğunu görüyoruz. Özellikle de iş kadınlarında. Çalışan kadınlarda WHR oranı ortalaması 0,8'den bile fazla. Yani Sophia Loren'in veya Jessica Alba'nın görüntüsünden çok çok uzak. Şu anda iş dünyasındaki kadınlar daha çok ince ve düz görünümlü Keira Knightley'e benziyorlar' diyen Cashdan ekliyor: 'Aşırı yoğun tempoda ve aşırı stres altında çalışan bu kadınlar salgılamaya başladıkları androjenik hormonlar sebebiyle yağı kalçalara değil bel bölgesine biriktiriyorlar. Bel bölgesi ne kadar yağlı ve kalın olursa kadının östrojen gibi kadınlık hormonları salgılama ve doğurgan olma oranı da o denli azalıyor.'

STRES HORMONU YUMURTLAMAYA ENGEL

ABD'deki Emroy Üniversitesi'nde jinekoloji bölümünden Prof. Sarah Berga iş kadınlarının doğurganlığının tehlikede olduğu uyarısını destekliyor. Zira araştırmasına göre, yoğun tempoda çalışan ve fazla stres altında olan kadınların beyninde salgılanan stres hormonu kortizol, kadınların yumurtlamasına olumsuz etki ediyor.

Tüm bu bilgiler yetmezmiş gibi Prof. Cashdan, iş kadınlarına son bir kötü haber daha vermeden edemiyor: 'Erkeklerin doğasında yuvarlak hatlı, göğüs-bel-kalça kıvrımları belirgin kadınları çekici bulma dürtüsü vardır' diyor Cashdan; 'İçgüdüsel olarak doğurgan olana yönelirler. Bugünün iş kadınları başarı ve para kazanma peşinde koşarken yaşadıkları hormonal ve fiziksel değişimlerle erkekler açısından çekiciliklerini kaybetme riskiyle de karşı karşıyalar.'


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.