Karnında saatli bomba taşıyorsun

Gerekmediği halde yumurtalıklarındaki kistten dolayı ameliyat edilen kadınlar, çocuk sahibi olamama tehlikesiyle karşı karşıya!

Gerekmediği halde yumurtalıklarındaki kistten dolayı ameliyat  edilen kadınlar, çocuk sahibi olamama tehlikesiyle karşı karşıya!

Erciyes Üniversitesi Tıp  Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Yılmaz Şahin, gerekmediği halde yumurtalıklarındaki kistten dolayı ameliyat  edilen kadınların, çocuk sahibi olamama tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını  bildirdi. Prof. Dr. Şahin, kasıklarındaki ağrı  şikayeti ile hastanelere başvuran kadın hastaların büyük çoğunluğunun,  yumurtalığında kist olduğu söylenerek ameliyat edildiğini savundu. Yumurtalıklardaki kistlerin genel itibariyle kendiliğinden geçebilecek  basit kistler olmasına rağmen hastaların ameliyat edilerek yumurtalıklarına zarar  verildiğini ileri süren Şahin, şöyle konuştu: “Gerekmediği halde yumurtalıklarındaki kistten dolayı ameliyat edilen  kadınlar, çocuk sahibi olamama tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu hastalarda  ameliyat sırasında yumurtaların birisi alınıyor veya diğerine de zarar veriliyor.  Bu durum da, yumurta sayısının azalmasına ve çocuk sahibi olamama riskine neden  oluyor. Tüp bebek merkezleri yumurtalıkları alındığı veya zarar gördüğü için  çocuk sahibi olamayan hastalarla dolu. Çünkü yumurta sayısı azalmış veya zarar  görmüş kadınlar, normal yolla çocuk sahibi olamadıkları için son çare tüp bebek  merkezlerine geliyor. Bu hastalarda tüp bebek tedavisi de çoğu zaman olumsuz  sonuçlanıyor ve çiftler ömür boyu çocuk sahibi olamıyor.” GENÇ KIZLAR KORKUTULUYOR Ameliyatta kistle birlikte yumurtalıkları tamamen alınan veya zarar gören  kadınların, bu durumu ancak çocuk sahibi olamadıkları zaman öğrenebildiklerine  dikkati çeken Prof. Dr. Şahin, şöyle devam etti:

KORKULARINIZI YENİN!

“Kasık ağrısı şikayeti ile hastaneye giden genç kızlar, 'yumurtalığında  kist var ameliyat edelim, ameliyat olmazsan kist patlar, karnında saatli bomba  taşıyorsun' denilerek korkutuluyor. Hastalar yumurtalığının zarar göreceğini ve  bundan dolayı evlenince çocuk sahibi olamama riskiyle karşı karşıya  kalabileceğini bilemiyor veya o yaşlarda düşünemiyor. Korktukları için ameliyat  oluyorlar. Ailelerde hastanın ilerde zarar görebileceğini hesap etmeden ameliyatı  onaylıyor. Ancak genç kızlar evlenip çocuk sahibi olamayıp son çare tüp bebek  merkezlerine başvurunca ultrasonografi ile yumurtalıklara bakılıyor ve gerçek  anlaşılıyor. Hastanın yumurtalığı alındığı veya yumurta sayısı çok azaldığı için  tüp bebek tedavisi de olumsuzlukla sonuçlanıyor. Bu şekilde çok sayıda hastamız  var.” Ameliyat edilen hastaların patolojik tetkiklerine baktıklarında ameliyatı  gerektirmeyecek basit kistler olduğunu görebildiklerini ifade eden Prof. Dr.  Şahin, 'gelişigüzel' yumurtalık ameliyatı yapılmış ve yumurta sayısı azalmış çok  sayıda hasta olduğunu ve bu sayının her geçen gün giderek arttığını söyledi.

YUMURTALIK AMELİYATI OLACAKLAR İYİ DÜŞÜNMELİ Yumurtalık ameliyatı yaptırmadan önce mutlaka araştırma yapılması  uyarısında bulunan Prof. Dr. Şahin, “Bekar veya evli olsun yeterli çocuğu yoksa  yumurtalıkla ilgili ameliyat olacağı zaman kesinlikle iyi araştırması ve iyi  düşünmesi lazım. 'Bu ameliyat gerekli mi, benim gittiğim hastanede bu ameliyat  doğru yapılıyor mu, bu ekip bu ameliyatı yeterli bir şekilde yapabiliyor mu,  doktorun bu konudaki tecrübesi yeterli mi?' gibi soruların cevabını arasınlar”  şeklinde konuştu.

A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Aralık 2012Yayınlanma Tarihi:09 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.