KAZA NEDENİ: VIP SENDROMU

A.A

Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski’nin kendisi dahil 97 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının nedeni belli oldu.


Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski’nin kendisi dahil 97 kişinin hayatını kaybettiği kazanın yaşanmasına neden olduğu iddia edilen, sise rağmen uçağı indirme ısrarının havacılık literatüründe “VIP sendromu” olarak adlandırıldığı belirtildi.

POLONYA'DA YAS BİR HAFTA SÜRECEK

Polonya devletinin üst kademesindeki çok sayıda ismin hayatını kaybettiği faciayla ilgili inceleme devam ederken, havacılık uzmanları da kazayı tartışıyor. Rus havacılık uzmanı Viktor Timoşkin, Komsomolskaya Pravda gazetesine yaptığı açıklamada, kazada "VIP sendromu"nun izlerinin görüldüğünü söyledi.            

Rus yetkililer, kazanın pilot hatasından kaynaklandığını ve uyarılara rağmen yoğun sis altındaki havaalanına iniş yapılmaya çalışıldığını ifade ediyorlar. Yabancı basın, uyarıları alan pilotların durumu ilettiği Kaçinski’nin iniş yapılması konusunda ısrarcı olduğunu öne sürmüştü. 

Benzer bir görüşü dile getiren Timoşkin, "Kazanın bir VIP yolcu sendromu sonucu meydana geldiği gayet açık" dedi. İngilizce'de "Çok Önemli Kişi" teriminin (Very Important Person) kısaltması olan VIP, güçlü kişileri tanımlamak için kullanılan bir tabir.

Rus havacılık uzmanı sözlerini şöyle sürdürdü: "Hava kontrol kulesi pilota uçağı Moskova ya da Minsk'e indirmesini söyledi. Pilotun bu bilgiyi Başkan'a ilettiğinden oldukça eminim ancak uçağın Smolensk'e inmesi için çok net bir emir aldı."

Rus uzman, Kaçinski'nin uçağının inmeye çalıştığı Severni’nin küçük askeri bir havalimanı olduğunu hatırlatarak, bu havaalanına genellikle yolcu uçaklarının inişine izin verilmediğini belirtti.

CENAZE TÖRENİ CUMARTESİ

Polonya Devlet Başkanı Kaçinski'nin cenazesi cumartesi günü düzenlenecek bir törenle toprağa verilecek. Kaçinski'nin cenaze törenine birçok ülkenin devlet başkanı ve başbakanının katılması bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, cenaze törenine ya kendisinin ya da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ülkelerindeki Polonya büyükelçiliklerine giderek taziye defterini imzaladılar.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.