KAZANAN ŞAMPİYON OLACAK

A.A

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Sporda Psikososyal Alanlar Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, uluslar arası spor müsabakalarına katılmış 42 sporcu üzerinde yaptığı araştırmada, kişinin moral motivasyonunun, performansı yüzde 25 ile 50 oranında, beceriyi ise yüzde 50'den fazla artırdığı sonucunu elde ettiklerini söyledi.

Söz konusu araştırmaya katılan sporcuların büyük çoğunluğunun, galibiyetle biten karşılaşmalardan önce rakiplerine karşı kendilerini psikolojik olarak üstün hissettiklerini belirttiklerini anlatan Kaya, bu nedenle sporcuların psikolojik durumlarının karşılaşmalarda elde edilecek başarıda büyük pay sahibi olduğunun rahatlıkla söylenebileceğini vurguladı.

Kaya, Türkiye'de kitlelerin yoğun ilgi gösterdiği spor müsabakalarının futbol karşılaşmaları olduğunu, galibiyetlerin büyük önem taşıdığı maçlarda futbol takımlarının, oyuncu, teknik adam ve yöneticilerinin doğru psikolojiye sahip olmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Futbolda birbirlerine yakın güce sahip takımlar arasında sonucu belirleyen en önemli unsurun, teknik adam ve oyuncuların içinde bulundukları ruh hali olduğunun altını çizen Kaya, şunları kaydetti:

"Rakipler arasındaki mücadelede başarıyı, psikolojik savaşı kimin kazandığı belirler. Halen ligde birinci ve ikinci sıradaki Sivasspor ile Beşiktaş, son hafta, kendilerinden daha zayıf rakipleri karşısında puan kaybetti. Bunda, her 2 takımın da yaşadığı yoğun stres ve psikolojik baskı önemli rol oynadı. Buna rağmen, zirve yarışındaki 2 takımın hemen ardında bulunan Trabzonspor ile Galatasaray'ın bu hafta kazanmalarında, daha az stresle sahaya çıkmalarının payı büyük. Gerginliğin hat safhaya ulaştığı Turkcell Süper Lig'de en başarılı psikolojik taktiği uygulayan takım şampiyon olacak."

Rakipler arasındaki psikolojik savaşta başarılı olmak için ise oyuncular, teknik adamlar ve yöneticilere, futbolu iyi bilen psikologlar tarafından doğru bir program uygulanması gerektiğini anlatan Kaya, "Takımda oyuncular başta olmak üzere herkes, çok gergin ve stresli olacaktır. Uygulanacak psikolojik programda, ortaya çıkan yoğun gerginlik ve stresin doğru yönlendirilmesi için telkinde bulunulması gerekiyor. Bu enerjinin oyuncularda, hakemle, rakip seyirciyle uğraşmak yerine iyi pas atma ve gol bulma gibi unsurlara yönlendirilmesi lazım" dedi.

OYUNCULAR, SAHA İÇİNDEKİ DOĞRU EYLEMLERE ŞARTLANDIRILMALI

Kaya, doğru psikolojik stratejiler üretebilen, oyuncuları sonuçtan daha fazla saha içindeki doğru eylemlere şartlandıracak takım yöneticilerinin, hedeflerine ulaşabileceğini vurguladı.

Oyunculara, "Stres yapmayın, rahat olun, heyecanlanacak bir şey yok" gibi telkinlerin ise mevcut stresi daha da artıracağına dikkati çeken Kaya, bunun yerine oyuncuya, sinirlerine hakim olma, takımı sonuca götürecek eylemlerde bulunma gibi unsurların telkin edilmesinin yerinde olacağını söyledi.

HİPNOZ DA UYGULANABİLİR

Verilecek terapilerde başarıya ulaşılamaması durumunda oyuncuların hipnoza da alınabileceğini ifade eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Heyecan ve stresten korkulmamalı, ortaya çıkan enerji iyi yönlendirilmelidir. Bunun da en iyi yollarından biri hipnoz seanslarıdır. Oyuncunun saha içinde kaçınması gereken hareketler, seyircinin ya da rakip oyuncuların olumsuz tepkisiyle karşılaştığında takınması gereken tavır, erken gelecek gol karşısındaki psikoloji hipnoz telkinleriyle sağlanabilir. Ancak bu hipnozun, konusunda uzman, futboldan da uzak olmayan psikolog veya psikologlarca uygulanması gerekir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.