Kedi ve Köpeklerde Koronavirüs

Birleşik Krallık'taki bir veteriner kliniğindeki personel, kalp kasının iltihabı olan miyokardit yaşayan kedi ve köpeklerde ani ve atipik bir artış fark etti.

Bu hayvanların, son derece bulaşıcı Alfa varyantı dolaşımdayken COVID-19 ile bağlantılı bir durumdan ciddi şekilde hasta olmaları bir tesadüf müydü?

Görünüşe göre öyle değil.

Çalışma küçüktü, ancak köpeklerin ve kedilerin COVID-19'un Alfa varyantı ile enfekte olabileceğini buldu. Bu evcil hayvan sahiplerinin çoğunda, evcil hayvanlarının hastalanmasından ve COVID-19 testinin pozitif çıkmasından birkaç hafta önce solunum yolu semptomları görüldü.

Araştırmacılar, ciddi miyokarditi olan dört kedi ve iki köpek vakasıyla ilgili soruşturmayı detaylandırdı. Kedilerden ikisi ve bir köpek, bir PCR testinde koronavirüs için pozitif test ederken, diğer iki kedi ve ikinci bir köpek, kalp hastalığı belirtileri geliştirdikten iki ila altı hafta sonra antikorlar için pozitif test etti.

İngiltere'deki The Ralph Veteriner Sevk Merkezi'nde baş kardiyolog olan çalışma yazarı Dr. Luca Ferasin, "Hepsi kritik hastalardı, bu nedenle sunum çok dramatikti. Yoğun bakıma ihtiyaçları vardı, bu yüzden birkaç gün hastanede kaldılar" dedi.

Neyse ki, evcil hayvanların çoğu geri döndü.

Ferasin, "Aritmi nüksetmiş ve sonunda uyuyakalmış bir kedi dışında, hepsi evde iyileşti ve dikkate değer bir gelişme kaydetti." Dedi.

Ferasin, miyokarditin köpekler veya kediler için yeni bir hastalık olmamasına rağmen, veteriner kliniğinde Aralık 2020 ile Şubat 2021 arasında vaka sayısının arttığını söyledi. Veteriner hekimler, sahiplerine COVID-19 bulaştığını öğrendiğinde, insan COVID-19 enfeksiyonları ile evcil hayvanların miyokarditi arasında bir ilişki olup olmadığını merak etmeye başladılar.

Ferasin, "Evde bir enfeksiyon olması ve birkaç hafta sonra evcil hayvanlarımızda klinik belirtiler ortaya çıkması oldukça ikna edici" dedi. "Büyük fark şuydu ki, sahipler ateşli solunum belirtileri ve tipik COVID belirtileri yaşarken, evcil hayvanlarımıza öncelikle bir kalp hastalığı sunuldu."

Ferasin, kardiyolojiye odaklanan bu doktorlar tarafından başka semptomları olan evcil hayvanların görülmemiş olabileceğini söyledi.

Çalışma, Veteriner Kayıtları dergisinde 4 Kasım'da yayınlandı. Ferasin, birkaç Avrupa ülkesindeki müteakip raporların da virüs için pozitif test eden evcil hayvanlar bulduğunu söyledi.

Araştırmadan, virüsün insanlardan evcil hayvanlara geçtiği görülüyor. Virüsün evcil hayvanlardan insanlara geçtiğine dair bir kanıt bulunmadığını kaydetti.

Ferasin, "Virüs yalnızca insanlardan evcil hayvanlara geçebiliyor gibi görünüyor ve bu, bu yayına yanıt olarak bir tür panik tepkisinden kaçınmak için muhtemelen çok önemli bir mesaj." Dedi. "İnsanların hayvanlardan COVID kapabileceklerini düşünmelerini istemiyoruz. Muhtemelen tam tersi daha olasıdır."

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği başkanı Dr. Jose Arce, vakaların insanlardan hayvanlara yayıldığı mesajını yineledi.

Arce, "COVID öncelikle bir insan hastalığı olsa da, hayvanlarda belgelenmiş COVID enfeksiyonu vakaları var" diyen Arce, buna hayvanat bahçelerindeki vahşi yaşamı, evcil hayvanları ve vizon çiftliklerindeki hayvanları da kapsadığını kaydetti.

Arce, çoğu durumda hayvanların çok hafif bir hastalığa sahip olduğunu söyledi. İnsanlarda olduğu gibi, bağışıklığı baskılanmış olanlar daha şiddetli semptomlar geliştirebilir.

Evcil hayvan sahipleri, özellikle evcil hayvana dokunmadan önce elleri iyice yıkamak ve maske takmak gibi çevrelerindeki diğer insanları koruyan önlemlerle tüylü arkadaşlarını koruyabilirler.

Arce, maskelerin evcil hayvanlara takılmaması gerektiğini çünkü onlar için güvenli olmadıklarını söyledi.

Arce, mümkünse COVID-19 olan birinin, hayvana bakabilecek başka bir kişi varsa evcil hayvanıyla temastan kaçınmaya çalışması gerektiğini söyledi.

Ancak Arce, "Eğer pozitifseniz ve köpeğinizi hastaneye yatırmak istiyorsanız, sadece kapıya gelmeyin. Önceden arayın, böylece gerekli önlemleri alabiliriz" dedi.

Evin COVID-19 ile karantinaya alınan birinin yaşadığı bir bölüm ile hasta olmayan kişilerin bulunduğu başka bir bölüm arasında gidip gelen bir evcil hayvan, ceketinde iki grup arasında virüsü bulaştırabilir, bu nedenle Arce ayrıca uyardı. Evcil hayvanların hasta ve sağlıklı aile üyeleri arasında seyahat etmesi.

Siz veya evinizdeki biri COVID pozitifse ve köpeğiniz hastalık belirtileri göstermeye başlarsa, "veterinerinizi arayın. Konuşmayı yapın" dedi Arce.

Evcil hayvanlardaki miyokardit belirtileri arasında nefes almada zorluk vardı, ancak solunum zorluğunun bir akciğer enfeksiyonundan kaynaklanabileceği insanlardan farklı olarak, akciğer ödemi veya konjestif kalp yetmezliği olarak bilinen akciğerlerde sıvı birikmesinden kaynaklanıyordu. Çalışmadaki bazı evcil hayvanlar, altta yatan anormal kalp ritmi nedeniyle bayılmıştı. Hepsinde uyuşukluk ve iştahsızlık vardı.

Arce ayrıca semptomların ateş veya gastrointestinal sorunları içerebileceğini kaydetti.

Ferasin, "Miyokardit vakalarının yüzdesi, bu yıl Nisan ayından itibaren tekrar düştü." Dedi. "Yani, miyokardit vakalarındaki bu artışa neden olanın Alfa varyantının dalgası olduğuna inanıyoruz. Muhtemelen artık büyük bir sorun değil, ancak özellikle veterinerlerin bu olasılığın farkında olması önemlidir."


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Kasım 2021Yayınlanma Tarihi:08 Kasım 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.