KELLİK PROSTAT KANSERİNE ENGEL

REUTERS

Dikkat! Erken yaşta kel olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğu bildirildi.

Washington Üniversitesi Tıp Okulu araştırmacılarının 40-47 yaş arasındaki iki bin erkek arasında yaptığı araştırmaya göre, 30 yaşına kadar kelleşenlerin prostat kanseri riski daha düşük.

Cancer Epidemiology dergisinde yayınlanan araştırmada, bu yaşa kadar saçları dökülmüş olanlarla dökülmeyenlerdeki tümör oranları karşılaştırıldı. Bu yaşta tepelerinden kelleşmeye başlayanların prostat kanserine yakalanma riskinin yüzde 29 ile yüzde 45 daha az olduğu belirlendi.

Bilim adamları, kelliği erkeklik hormonu testesteron seviyesinin yüksek olmasına bağlıyor. Kelliğe, saç köklerinin çok yüksek düzeyde "dihydrotestosterone"a (DHT) maruz kalmasının sebep olduğu belirtiliyor. Bu kimyasal testesteron tarafından üretiliyor.

Birleşik Krallık Kanser Araştırma kurumundan Dr. Alison Ross ise kellikle prostat kanseri riski arasındaki bağlantının hala bilinemediğini belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.