KENDİ SAĞLIĞINIZ İÇİN EMZİRİN

REUTERS

ABD'de yapılan araştırma, bebeklerini anne sütüyle besleyenlerin sadece miniklerin gelecekteki sağlıkları için değil kendi sağlıkları için de doğru tercihte bulunduğunu ortaya çıkardı.

ABD'de Pittsburg Üniversitesince yürütülen ve sonuçları Kadın Hastalıkları ve Doğum dergisinin mayıs sayısında yayımlanan araştırma, bebeklerini emziren annelerin kalp damar hastalıkları, diyabet ve yüksek tansiyon ile felç geçirme riskinin emzirmeyenlere oranla daha az olduğunu gösteriyor.
Araştırmaya göre, emzirmek vücutta depolanan yağ miktarını azalttığı için bebeklerini anne sütüyle besleyen anneler ileriki yaşlarda belli hastalıklara karşı daha korumalı oluyor.

Üniversitenin doğumlarının üzerinden ortalama 35 yıl geçmiş 139 bin kadın üzerinde yaptığı araştırmada, bebeklerini yaklaşık 1 yıl boyunca emziren kadınların hiç emzirmeyenlere oranla kalp damar hastalıklarına yakalanma, kalp krizi ve felç geçirme riskinin yüzde 10 oranında azaldığı görülüyor.
Emzirme süresi uzadıkça aralarında hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabetin de bulunduğu hastalıklara yakalanma riski azalıyor.

Araştırma ekibinden New York Hastanesi hekimlerinden Dr. Adam Aponte, emzirmenin vücutta bazı hormonların salınımını artırdığını, emzirmeyle kadın vücudundaki yağ oranının düşmesi kadar bu hormonların salınımının da daha sağlıklı bir yaşama katkıda bulunduğunu kaydetti.

ANNE DE BEBEK DE KAZANIYOR

Bebeklerin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütüyle, bu sürenin ardından da diğer gıdalar ve anne sütüyle beslenmesi yönündeki yaklaşım dünya genelinde yaygınlık kazanırken sağlık alanında çalışan uluslararası kuruluşlar da düzenledikleri kampanyalarla anneleri bu yönde bilinçlendiriyor.

Annelerin kalp damar sağlığını koruduğuna yönelik son bulgulara ek olarak, emzirmenin kadınlarda meme, rahim ve yumurtalık kanseri riskini azalttığı ve daha güçlü kemik yapısı sağladığı tıbbi olarak kanıtlanmıştı. Doktorlar, emzirmenin, bir kadının "doğum sonrası sağlık açısından toparlanma" dönemine büyük destek olduğunu belirtiyor.

Anne kadar hatta ondan daha fazla kazanç sağlayan ise anne sütüyle beslenen bebekler oluyor. Anne sütüyle beslenen bebekler solunum, sindirim ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarına karşı daha güçlü bünyeye sahip oluyor. Anne sütü bebeklerin kulak enfeksiyonlarına yakalanma, ishal risklerini azalttığı gibi “ani çocuk ölümü” olarak bilinen sendromun da anne sütü alan bebeklerde daha nadir görüldüğü kaydediliyor. Yaşamının ilk aylarındaki korumanın yanı sıra anne sütüyle beslenen çocuklarda ileriki yaşlarda da alerji, obezite veya diyabet gibi hastalıklar, hiç anne sütü almayanlara oranla daha seyrek görülüyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.