KENDİLERİ KÜÇÜK GELİŞİMLERİ BÜYÜK

KENDİLERİ KÜÇÜK GELİŞİMLERİ BÜYÜKPrematüre bebekler, normal doğan bebeklere göre daha savunmasızdırlar bu nedenle bakımları çok daha fazla özen ister.

Vaktinden önce doğan ve bu nedenle anne karnında gelişimini tam olarak tamamlayamadığı için dış dünyada daha çok mücadele vermek zorunda kalan prematüre bebekler hakkında International Hospital Çocuk Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı Dr. Murat Palabıyık ile görüştük.

Bebek prematüre doğduğu için aşı yapılmalı mıdır yoksa beklemek gerekir mi?

Asla aşılarını geciktirmemek gerekiyor. Sadece hepatit B aşısını bebeğin kilosu 2 kiloya ulaşana kadar erteleyebiliyoruz. Diğer bütün aşılar takvim yaşına göre yapılıyor.

Bebeğin yatış pozisyonu önemli midir?

Ani bebek ölümlerindeki önemli faktörlerden bir tanesi bebeğin prematüre doğması ve yüzüstü yatmasıdır. Bu bebeklerin evde sırt üstü yatması gerekir. Hafif başı yana dönecek şekilde yatmalılar. Yan yatmayı sağlayacak yastıklar vardır fakat bunları çok fazla önermiyoruz; çünkü yastık desteği aldığında ilerleyen aylarda bebek koluyla yastığı iterek yüzüstü pozisyona geçebilir ve solunumu engellenir.

Oda sıcaklığı bebeğin sağlığı açısından önemli midir? Kaç derece olması gerekir?

Bir diğer faktör de aşırı sıcak çevre ve aşırı kalın örtülerdir. Anneler çocuğu üşütmekten korkar ve odayı iyice ısıtırlar. Kapılar kapatılır, camlar açılmaz. Çok sıcak ve havasız bir ortam yaratılır. Bebek bir de kat kat giydirilir. Bu da ani bebek ölümü riskini artırır. Bütün bebekler için geçerli olan şey ferahlıktır. Oda sıcaklığının serin yani 20-22 derece olması yeterlidir. RSV gibi virüsler böyle sıcak ve nemli ortamları severler. Çocuğu soğukta bıraktığınız zaman üşütmez, aşırı sıcakta bıraktığınızda üşütür.

Prematüre bebeklerde ilerleyen dönemde spastik belirtiler ortaya çıkabilir mi?

Prematüre bebekler de spastik çocuklar olabiliyorlar. Eskiden yoğun bakım imkânlarının gelişmediği dönemlerde çok şiddetli beyin kanamaları olur ve bebeklerde ağır hasarlar meydana gelirdi. Bu çocuklar maalesef, spastik tetra parazi dediğimiz, kolların bacakların tutmadığı, yatalak, nöbet geçiren çocuklar halinde taburcu edilirlerdi. Ama günümüzde yoğun bakım ünitelerindeki olanaklarla birlikte bu risk azaldı. Fakat yine de hiçbir sorun olmasa bile bu bebeklerin 6. aydan itibaren ayakları at ayağı gibi öne doğru dönmeye başlıyor ve ayaklarının ucuna basarak yürüyor. Buna spastik diparezi diyoruz.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.