"KENDİNİ KONTROL DERSİ"

ANKA

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektör Yardımcısı ve Psikiyatri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır, kişilerin kolayla şiddete yönelmelerinin önüne geçilebilmesi için "kendini kontrol dersi ve eğitimi" verilmesini önerdi.

Prof. Dr. Sır, şiddetin sadece Türkiye'yi değil, tüm dünyayı ilgilendiren bir problem olduğunu ifade ederek, "burada üzerinde durulması gereken, insanların silaha kolaylıkla ulaşabilmesi, bence problemlerden birisi ve şiddetin bir boyutu" dedi.

"İnsanların silaha kolay ulaşabilmesi şiddeti tetikleyen unsurlardan biri" diyen Sır, kişilerin giderek silahlandığına dikkati çekti.

Sır, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde insanların biraz daha fazla şiddetle karşı karşıya kaldığını ve silahı bir güç olarak gördüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"İnsanlar bunu elinde tuttuğu zaman, bu tür eylemleri daha rahat gerçekleştirebiliyor. Silah, şiddeti kolaylaştıran sebeplerden biri diye düşünüyorum. Diğer taraftan insanlar kendilerini kontrol etme ihtiyacı hissetmiyorlar. Elinde güç olduğunu düşünüyor ve çok daha rahat, pervasız hareket edebiliyor.

Toplum olarak birtakım değerlerimizi kaybediyoruz. İstenilen şeylere sahip olamaması, insanların kendisini kontrol edememesi daha sonraki hayatında hiç bir engelle karşılaşmamasına neden oluyor. En basit bir engelle karşılaşınca da bunu şiddet uygulayarak çözmeye çalışıyor. Toplum olarak yetiştirilme tarzımız da etkilendi. Mesela anne 'sakın ha dövülme' diyor. Normalde çocukluğumuzda 'sakın ha dövüşme' denirdi. Ama şimdi çocuğunu sokağa gönderdiğinde 'sakın ha dövülüp gelme' yani 'döv öyle gel' deniyor. Yetiştiriliş tarzı olarak da şiddete meyilli yetiştirmeye daha yatkın olmaya başladık. Yetiştirilme tarzını, temel değerlerin verilmemesine, silaha ve güce daha kolay ulaşmaya bağlıyorum."

Prof. Dr. Sır şiddetten arınmak için kişinin kontrolünü kaybetmemesi, akıl kontrolünü kendisinin yapabilmesi gerektiğini belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

"Benim tavsiyem, okullara kendini kontrol ile ilişkili dersler konulmalı ve silah alacak, araba kullanacak kişilere, şoförlere mutlaka bu eğitimin verilmesi gerekiyor. Üniversite bitirmiş olabiliriz, ama kendimizi kontrol etmeyi bilmiyoruz. Çocuklukta hiç kural konulmuyor. Bu da önemli problemlerden biri. Çocuk o zaman hiç kural tanımıyor. Küçük yaşta kuralların konulması gerekiyor."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.