Kilo almak kilo vermekten daha zor

Kilo almanın kilo vermeden çok daha zor olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Gizem Köse, dengeli beslenmenin önemine vurgu yapıyor.

Kilo almanın kilo vermeden çok daha zor olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Gizem Köse, dengeli beslenmenin önemine vurgu yapıyor.

Alınan kilonun kalıcı olabilmesi için hem yağ hem de kastan kilo alınması gerektiğinin altını çizen Köse, kilo alma programlarında yağsız ve az yağlı beslenmenin önemli olduğunu hatırlatıyor.

KİLO ALMAK İÇİN NE YAPILMALI?

NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Beslenme Uzmanı-Diyetisyen Gizem Köse, kilo almanın kilo vermeye oranla daha zor ve uzun bir süreci kapsadığını söyledi. Kilo alma sürecinde bol bol yemek yemekten ziyade dengeli beslenmenin önemli olduğuna vurgu yapan Köse, alınan kiloların kalıcı olabilmesi için ise hem yağ hem de kastan kilo alınması gerektiğini belirtiyor. Köse, kilo alma programlarında, zayıflama programlarındaki gibi yağsız ve az yağlı beslenilmesi gerektiğine de dikkat çekiyor. Yağın midede tokluk sağladığı için iştahı kesebileceğini hatırlatan Köse, bu yüzden de yeterli ve dengeli beslenmenin basamaklarının atlanabileceğini vurguluyor. Özellikle abur cubur tarzı yiyecekler ve asitli şekerli içeceklerden de uzak durulması gerektiğini sözlerine ekleyen Gizem Köse, boş enerji kaynağı olan bu ürünlerin iştahı kapatacağını söylüyor. Köse son olarak şu uyarıları yapıyor. “Zayıflama programlarında yemeğe başlanmadan önce tokluk sağlanması için 1 kâse çorba içilmelidir; aksine kilo alma programlarında su hariç sıvı alımı kısıtlanmalıdır. Midede hacim yaratacak besinlerden uzak durulur.” Şaban Özdemir(NPGRUP)

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Ekim 2012