Kilo ve stres hipertansiyon nedeni

Hipertansiyona tuz tüketimin artmasının, aşırı kilonun, hareketsiz ve stresli yaşam şartlarının zemin hazırladığı bildirildi.

Hipertansiyona tuz tüketimin artmasının,  aşırı kilonun, hareketsiz ve stresli yaşam şartlarının zemin hazırladığı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün kayıtlarına göre, dünyada 1.5 milyardan fazla  hipertansiyon hastası bulunuyor, her yıl 7 milyon kişi yüksek kan basıncı ve  bundan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kardiyoloji  Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Kaftan, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  tuz tüketimin artması, aşırı kilo, hareketsiz ve stresli yaşam şartlarının yüksek  tansiyona zemin hazırladığını söyledi.

 STRESLE İLGİLİ BİLMEDİĞİNİZ HER ŞEY

 Yüksek tansiyonun toplumda 30-40 yaş üzerinde daha fazla görüldüğünü  belirten Kaftan, şöyle konuştu: “Yüksek tansiyon hastası çok olmasına rağmen toplumda çok fazla  bilinmiyor. Yüksek tansiyon, şeker gibi hastalıklar geçici hastalıklar değil  hastayla yaşayan hastalıklar ancak kontrol altına alınabilir. Bazı hastalarımız  yüksek tansiyon tanısı konulduktan sonra ilaç kullanmaya başlıyor. Hastalığın  sürekli olduğunu bilmedikleri için belli bir süre sonra ilaç kullanımını ve  diyetlerini kesiyor. Yüksek tansiyon sürekli bir hastalık, ilaçların, diyetin  ömür boyu uygulanması gerekiyor.”

 “SİGARA VE ALKOL KULLANMAYIN”

Enseden başlayan baş ağrısı, baş dönmesi, çift görme, ayaktayken dengeyi  kaybetme, aşırı derecede bulantı, kusma ve burun kanamasının yüksek tansiyonun ön  belirtileri olduğunu ifade eden Kaftan, şunları kaydetti: “Bu belirtiler varsa hasta hangi yaşta olursa olsun kardiyoloji  kliniğine götürülmeli. Belirtiler tespit edildikten sonra uzmana başvurulmalı.  Yüksek tansiyona neden olan, altta yatan başka bir hastalık varsa tespit edilir  ve tedavisi yapılır. Bu tedavi yapıldığı zaman yüksek tansiyon ortadan kalkar.  Yüksek tansiyona neden olan aşikar başka bir hastalık, 18 yaş altında ve çok  ileri yaşta yeni tespit edilmiş hipertansif hastalarda düşünülür. Bu neden  bulunup tedavi edilebilirse yüksek olan tansiyon normale dönebilir. Fakat bu  grup, yüksek tansiyon hastalarının yalnızca yüzde 5'ini oluşturur.” Prof. Dr. Kaftan, hastanın günlük tuz tüketiminin 2-3 gramı geçmemesinin  önem taşıdığını, sigara ve alkol kullanılıyorsa bunun kesinlikle terk edilmesinin  şart olduğunu belirterek, “Bunun dışında spor ve egzersiz yapma alışkanlığı  kazanılmasını öneriyoruz. Hasta kiloluysa kademeli kilo kaybı için  yönlendiriyoruz. Bu önlemler gerçekten yerine getirilmesine rağmen hastanın  tansiyonu ideal seviyelere gelmiyorsa hastanın taşıdığı risk faktörleri ve  tansiyon düzeylerine göre bu önlemlere ek olarak ilaç tedavisi veriyoruz” diye  konuştu. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Nisan 2012Yayınlanma Tarihi:20 Nisan 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.