Kilo verme ameliyatlarına dikkat!

Kilo verme ameliyatları kalp ve şeker riskini azaltabilir.

İngiltere'de yapılan bir araştırma, kilo verdirme amaçlı ameliyatların kalp krizi ve diyabet riskini azaltabileceğini ortaya koydu. Obezite tedavisindeki cerrahi müdahalelerle ilgili bugüne kadar yapılan en geniş araştırma kapsamında, 4 yıl boyunca yaklaşık 8 bin hasta incelendi.

Araştırmada ameliyatların şişman insanlar için son derece faydalı olduğu tespit edildi. Sonuçları PLoS Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, İngiltere'de 1 milyon 400 bin kişinin söz konusu ameliyatlardan faydalanabilir. Araştırmacılar, ameliyat olmaları halinde bu kişiler arasında yaklaşık 5 bin kalp krizi ve 40 bin Tip 2 diyabet vakasının önlenebileceğini söylüyor.

Ancak sadece sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivetinin sonuç vermemesi halinde, ameliyat seçeneğine başvurulması isteniyor. İngiltere'de, Ulusal Sağlık Sistemi kapsamında yılda yaklaşık 8 bin kişi obeziteyle mücadele için ameliyat oluyor. Obezite tedavisinin en yaygın iki yöntemi midenin bir kısmının ameliyatla alınması ya da mideye bir kelepçe takılması.

OBEZİTE NASIL ÖLÇÜLÜR?

Obezite için en yaygın kullanılan ölçüm ise Beden Kitle Endeksi (BMI).
BMI, vücut ağırlığının (kg), boyun karesine (m²) bölünmesi ile hesaplanıyor.
Endeksi 40'ın üzerinde olanlar ileri derecede obez olarak görülüyor.
Bununla beraber BMI'ın çocuklarda, hamile kadınlarda ve kas oranı yüksek kişilerde doğru sonuç vermediği de biliniyor.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:24 Aralık 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.