KİLOLU KADINLAR SORUN YAŞIYOR

Sciencedaily

Hawai Üniversitesi'nden Profesör Latner ve ekibinin Yeni Zelandalı 57 çifti kapsayan çalışmasında beden kitle indeksi, ilişki kalitesi ve partnerlerin ilişki algıları araştırıldı.

Kilolu kadınlar bitecek gözüyle baktıkları daha düzeysiz ilişkiler yaşarken, çıktıkları erkekler de daha az çekiciydi. Partnerlerinin onları daha az cana yakın ve güvenilir bulduğu kanısındaydılar.

Erkek partnerlerin kilolu kadınların vücutlarını pozitif olarak değerlendirme oranları düşüktü. Erkekler kilolu kadınları çekici, ideal partnerleri ile eşleştirmediler. Buna karşın erkeklerin beden  kitle indeksi genelde romantik ilişkilerde işlevsel bir değer taşımıyordu. Bu bulgular kilolu kadınların ilişki sorunlarının potansiyel mekanizmalarına işaret etti.

Çalışma sonuçlarını değerlendiren Dr. Latner bu konuda şu yorumu yapıyor: "Aşırı kilolu kişiler toplumda genelde önyargı ile karşılaşıyor ve ayrımcılığa uğruyor. Kilolu olarak damgalanmak kadınların karşı cinsle kurdukları ilişkileri de derinden etkiliyor."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.